Skip to content Skip to footer

Zakres obowiązków sprzątaczki, w różnych miejscach pracy

Konserwator powierzchni stałych, to skomplikowanie brzmiąca nazwa za którą kryje się praca sprzątaczki. Ta formalna nazwa jest rzadko używana jednak opisuje już część obowiązków pracy osoby sprzątającej. By poznać co kryje się za hasłem praca w charakterze sprzątaczki warto przeczytać poniższy opis tego zawodu.

Obowiązki sprzątaczki w zależności od miejsca pracy

Zakres obowiązków sprzątaczki obejmuje szereg prac, które mogą się nieco różnic w zależności od miejsca, w którym sprzątania się podejmujemy. Jak należy to rozumieć?

Osoba pracująca dla placówki publicznej, jaką może być przedszkole nie będzie mierzyła się z takimi czynnościami jak osoba pracująca dla zakładu przemysłowego. Oba takie miejsca będą miały podobny zakres obowiązków sprzątaczki taki, jak mycie podłóg, a także ich odkurzanie czy zamiatanie, do tego dbanie o stan sanitarny łazienek oraz zachowanie porządku i organizacji w kuchni.

Jednak osoba pracująca w zakładzie przemysłowym będzie najprawdopodobniej miała większą powierzchnię do posprzątania, a także będzie raczej pracowała w większym zespole, gdzie podział obowiązków między pracownikami może być ściślejszy, ale też może się tutaj pojawić swojego rodzaju praca grupowa. Osoba pracująca w przedszkolu może natomiast całą pracę wykonać sama, jeśli będzie to obiekt o małej powierzchni.

Zakres obowiązków sprzątaczki

Do codziennych obowiązków sprzątaczki należy również dbanie o wykładziny oraz tapicerki np. foteli. Mycie ścian pokrytych materiałem, który może się zabrudzić, czyli np. płytek w łazience, to również część zadań personelu sprzątającego. Taka praca może również wiązać się z wysokościami, które można spotkać przy myciu okien, za pomocą drabiny. Należy wtedy zachować jak największą troskę o swoje bezpieczeństwo.

Praca sprzątaczki jest dość wymagająca pod względem fizycznym, osoby mające znaczne problemy zdrowotne, w tym z kręgosłupem mogą odczuwać dyskomfort podczas pracy i szybko się męczyć.By wykonywać pracę w charakterze sprzątaczki, warto cieszyć się dobrym stanem zdrowia oraz nie posiadać przeciwwskazań związanych z wykonywaniem takiego typu pracy. Warto też zaznaczyć, że przydają się tutaj takie cechy jak skrupulatność w wykonywaniu powierzonych obowiązków oraz elastyczność.

Bycie otwartym na zmiany może się przydać w momencie pojawienia się nowych obowiązków w miejscu pracy, a także w momencie zlecenia nowych zadań przez przełożonego.Co więcej, osoba sprzątająca tak jak każdy inny pracownik musi zgłaszać wszelkie awarie bądź wypadki zaistniałe w miejscu pracy.

Leave a comment