Skip to content Skip to footer

Uprawnienia Sep – dla kogo i po co?

Uprawnienia sepowskie – z takim właśnie terminem spotykamy się w kontekście wymogów, jakie są konieczne do spełnienia w danym procesie rekrutacji. Chodzi o stanowisko pracy, gdzie konieczne jest podnoszenie kwalifikacji. Mowa o branży elektrycznej, gazowej czy energetycznej.

Dla kogo uprawnienia Sep?

O taki certyfikat mogą starać się wszystkie osoby, które skończyły 18 lat. Ale to niejedyny warunek. Poza odpowiednim wiekiem i „smykałką” do obsługiwania np. urządzeń elektrycznych, potrzebny jest jeszcze kurs Sep. To rodzaj dodatkowego szkolenia.

Aby uczestniczyć w takim, niekoniecznie obowiązkowym kursie, należy przede wszystkim złożyć, dokładnie wypełniony wniosek (gdzie będą umieszczone m.in. dane osobowe). Co ciekawe, wymogiem nie jest żadne wyższe, kierunkowe wykształcenie. Wystarczą tylko chęci i spora motywacja (a tak często może zdziałać cuda).

Jak wygląda kurs Sep?

Jak już było wspomniane na wstępie, uprawnienia Sep dotyczą trzech podstawowych branż. A więc dzielą się na następujące kategorie: elektryczne, gazowe oraz energetyczne. Z czego oczywiście najbardziej popularne są te pierwsze.

Jeden dzień, a nawet raptem kilka godzin – tyle czasu będzie trwać szkolenie. Zaczyna się ono wykładami tematycznymi, na których przedstawiana jest wiedza teoretyczna – przydatna też w praktyce. Kończy natomiast ustnym, państwowym testem (jego cena wynosi aktualnie 260 złotych brutto).

Dzięki takiemu egzaminowi można mieć wydane odpowiednie świadectwo (chyba że wynik będzie negatywny), gdzie wyszczególniony będzie zakres czynności, jakie można wykonywać zgodnie z prawem. W przypadku, gdy będzie tak trudny, że nie uda się go zdać, to nie ma co się martwić. Jest możliwość ponownego przystąpienia.

Dlaczego uprawnienia Sep są potrzebne?

Wspomnieliśmy, że szkolenie formalnie nie jest obowiązkowe. Jednak wielu pracodawców wysyła na dodatkowy kurs Sep. Dlaczego? Tego wymagają przepisy BHP i prawne ustalenia. Bez takiego certyfikatu potwierdzającego wyższe kwalifikacje, nie ma mowy o pracy w wielu firmach, na stanowiskach, gdzie obsługiwane są urządzenia pod napięciami wyższymi niż 1kV!

Wiążę się to z kwestią bezpieczeństwa. Jeśli pracownik, który nadzorowałby takie bardziej skomplikowane i mocniejsze instalacje, nie miałby odpowiedniego dyplomu z uprawnieniami Sep, to mogłyby pojawić się problemy. Szczególnie, gdyby doszło do jakiegoś bardzo poważnego i groźnego wypadku. Wtedy cała odpowiedzialność spada na szefa danego przedsiębiorstwa.

Teraz już wiadomo, czemu te szkolenia sep są tak bardzo ważne!

Leave a comment