We współczesnej logistyce obowiązuje kilka standardów, które dotyczą składowania oraz transportu materiałów. Niezależnie od formy, opierają się one na wykorzystaniu głównie dwóch materiałów, jakimi są drewno i żelazo. Można jednocześnie wykorzystywać plastik, ale ma on wielu przeciwników, którzy zarzucają plastikowi mało ekologiczną rolę.
Czy powinniśmy bać się plastiku w logistyce?
Plastik ma swojego głównego wroga przede wszystkim wśród osób walczących z zaśmieceniem planety. Należy jednak pamiętać, że za 90% odpadów plastikowych odpowiadają opakowania jednorazowego użytku. Logistyka, choć jest ogromną branżą, wykorzystuje pojemniki plastikowe duże i małe oraz plastikowe palety w formie wielorazowej, jednocześnie materiały do ich wytworzenia pozwalają na bardzo wysoki stopień recyklingu, a nad utylizacją wycofywanych z obiegu sprawowana jest kontrola.
Jakie zalety mają plastikowe pojemniki?
Plastikowe pojemniki są cenionym środkiem do przewozu materiałów o podwyższonej lub wysokiej aktywności chemicznej. Plastik, który może występować pod różną postacią chemiczną, może zostać dopasowany do przewożonego środka. W takich warunkach stal może ulegać korozji, co stwarza ryzyko wycieku substancji niebezpiecznych, a jednocześnie może ulegać reakcji z przewożoną substancją, zmieniając jej skład chemiczny, czyli ją zanieczyszczać. Pojemniki plastikowe duże zamykane są idealne do tego typu zadań, tym bardziej że pojemniki plastikowe zamykane umożliwiają piętrowanie towaru. Jeśli nawet jeden z nich utraciłby szczelność, uniemożliwia to wymieszanie się ładunku.
Pojemniki plastikowe – fakty i mity?
Do najczęściej podnoszonych argumentów, przeciwko stosowaniu pojemników plastikowych oraz plastikowych palet należy ich niska wytrzymałość mechaniczna. W rzeczywistości tworzywo sztuczne może być wytrzymalsze od drewna, natomiast wytrzymałość mechaniczna w porównaniu do stali jest i tak na tyle wysoka, że bardziej opłaca się inwestować w pojemniki plastikowe. Tym bardziej że waga plastiku jest wielokrotnie mniejsza niż stali, co pozwala na załadowanie znacznie większej ilości towaru.
Plastik jest również tańszy od stali, a proces technologiczny wytworzenia plastikowych pojemników jest mniej energochłonny. Czynniki te przekładają się na znacznie niższą cenę. Pojemniki plastikowe w tym aspekcie są również bardziej ekonomiczne. Im mniej transportów wykonamy, tym mniejsze zużycie paliwa. W obecnych czasach, ten czynnik będzie coraz częściej brany pod uwagę podczas planowania przepływów logistycznych.