Skip to content Skip to footer

Co warto wiedzieć o systemie andon?

System Andon jest narzędziem umożliwiającym na bardzo efektywne wykrywanie błędów, które wystąpiły w procesie produkcji. Nie wszyscy oczywiście wiedzą, że słowo andon pochodzi z języka japońskiego i oznacza sygnalizator.

Charakterystyka systemu andon

Warto zdawać sobie sprawę, że andon został zaliczony do sposobów wizualnego komunikowania się przy wykorzystaniu sygnałów świetlnych. Koniecznie trzeba również podkreślić, że najbardziej istotnym składnikiem całego systemu jest tablica informacyjna. Pokazuje ona bowiem dokładnie miejsce, w którym doszło do problemu w trakcie procesu produkcyjnego. Dzieje się tak dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu tonów, muzyki czy sygnałów świetlnych.

Tablica pozwala ma ewentualne wstrzymanie procesu produkcyjnego, w przypadku, gdy zostanie dostrzeżona nieprawidłowość. Można w ten sposób w bardzo krótkim czasie dokonać korekty. W rezultacie przekłada się to na zmniejszenie strat, do których by doszło w sytuacji, gdyby nie wykryto defektu w odpowiednim czasie.

Jakie korzyści płyną z zastosowania Systemu Andon w przedsiębiorstwie?

Omawiany system Andon tak jak zostało już wcześniej wspomniane pozwala przedsiębiorstwu zminimalizować straty, które mogłyby wystąpić w przypadku, gdyby defekty w produkcji nie zostały wykryte w odpowiednim momencie. Oznacza to zatem, że praktycznie wszystkie materiały uczestniczące w produkcji są przez daną firmę zdecydowanie skuteczniej wykorzystywane.

Dodatkowo warto wiedzieć, że przedsiębiorstwa, by zminimalizować konsekwencje przestojów, które jak wiadomo będą nieuniknionym zjawiskiem w przypadku wstrzymania pracy danej linii produkcyjnej (gdy zostanie wykryta nieprawidłowość, decydują się na zmodyfikowanie linii produkcyjnej np. przez podział jej na różne segmenty.

W ten sposób w przypadku ewentualnego zgłoszenia usterki, praca produkcji nie zostanie całkowicie wstrzymana. Produkt lub element, w którym został dostrzeżony dany defekt zostaje przeniesiony na kolejne stanowisko. W tym samym czasie zadaniem zespołu będzie dołożenie wszelkich starań, by dany problem został rozwiązany w jak najkrótszym czasie.

Czy instalacja systemu Andon jest kosztowna?

Warto mieć świadomość, że system andon nie jest tani. Jego zastosowanie w firmie będzie jednak niezwykle opłacalnym rozwiązaniem. Możliwe będzie bowiem bardzo sprawne sygnalizowanie ewentualnych defektów. Przedsiębiorstwo będzie również w stanie maksymalnie zminimalizować straty. Wdrożenie systemu andon należy zatem uznawać, jako inwestycję, a nie koszt.

Leave a comment