Skip to content Skip to footer

Obsługa firmy w zakresie kadr i płac

Kadry i płace to niezwykle ważny obszar w każdej firmie. Obsługa kadr i płac pochłania sporo czasu i zaangażowania. Rzadko właściciel zajmuje się tym osobiście. Raczej powierza się to zadanie na przykład zatrudnionej księgowej czy kadrowej albo to zadanie zostaje przekazane w ręce biura rachunkowego.

Outsourcing kadrowo płacowy

Słowo outsourcing pochodzi z języka angielskiego i oznacza korzystanie ze źródeł zewnętrznych. Przekazywanie takich prac na zewnątrz to nie tylko domena wielkich korporacji, ale coś co można spotkać także na polskim podwórku biznesowym. Chociaż nazwa jest angielska, outsourcing kadrowo płacowy spotyka się na całym świecie.

Właściwie za każdym razem, kiedy właściciel postanawia nie zrobić czegoś samodzielnie, ale zlecić to drugiej osobie czy też drugiemu podmiotowi, można posłużyć się słowem outsourcing na wyjaśnienie tego procesu.

Wymagana duża wiedza

Wiedza wymagana do obsługi kadrowo płacowej firmy jest ogromna. Outsourcing kadrowo płacowy pozwala przekazać te zadania w ręce osób, które doskonale znają się na swojej pracy i ryzyko popełnienia przez nich błędu jest jak najniższe. Oczywiście dopóki pracują nad tym ludzie, a nie roboty, ryzyko istnieje, lecz jest bardzo niewielkie.

Przepisy kadrowe i płacowe ciągle się zmieniają, a żeby dobrze wykonywać tę pracę, trzeba oczywiście być z nimi na bieżąco. Każda kadrowa i księgowa powinna cyklicznie doskonalić swoje umiejętności i poszerzać wiedzę na specjalistycznych szkoleniach.

Zakres usług

Można przekazać prowadzenie kadr i płac w całości, a można też przekazać tylko część tych prac. Kadry i płace to nie tylko papierki i dokumenty. One są ważne, lecz najważniejsi są ludzie. To dzięki ich pracy, to dzięki ich codziennego zaangażowaniu firma może działać i spełniać swoją misję. To niezwykle ważne, aby doceniać zwykłych ludzi i prostych pracowników, tych na najniższych szczeblach.

Nie same pieniądze są największą motywacją, ale często jest to atmosfera w miejscu pracy, a także benefity pozapłacowe. Być może decyzje takie zapadają nie na szczeblu kadrowym czy płacowym, lecz bardziej na szczeblu HR BP, lecz zwykła kadrowa ma olbrzymi wpływ na to co dzieje się w firmie i jak firma jest postrzegana przez pracowników.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.

Leave a comment