Leasing oprogramowania i niezbędnego do jego obsługi sprzętu komputerowego to coraz popularniejsza forma korzystania z niezbędnych do pracy urządzeń. Nic w tym dziwnego: niejednokrotnie wypożyczenie jest korzystniejsze finansowo od kredytu, a dodatkowo – daje możliwość późniejszej wymiany na nowsze rozwiązania, bez martwienia się o sprzedaż starych urządzeń.
Leasing sprzętu komputerowego – co to właściwie jest?
Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia „leasing”. Kiedyś kojarzyło się ono wyłącznie z możliwością podnajęcia przez przedsiębiorcę pojazdu na rzecz swojej firmy. Obecnie, coraz częściej dostępne są również różne formy leasingu dla osób fizycznych.
Zasadniczo, można przyjąć, iż pod pojęciem leasingu kryje się umowne oddanie prawa do użytkowania danego przedmiotu (lub oprogramowania) przez leasingodawcę – leasingobiorcy. Ten ostatni, w ramach zawartej umowy, ma obowiązek uiszczenia opłaty wstępnej (wynoszącej zazwyczaj kilkanaście procent wartości przedmiotu), a później – opłacania comiesięcznego czynszu (zbliżonego swoją formą do raty). Leasing na sprzęt komputerowy zakłada po prostu wynajęcie komputerów i innego niezbędnego osprzętu.
Na koniec – leasingobiorca może skorzystać z jednej z dwóch możliwości – oddać sprzęt i podpisać umowę na nowy lub wykupić przedmioty, które wcześniej podlegały leasingowi.
Leasing na sprzęt komputerowy – opłacalne czy nie?
Coraz częściej pojawiają się głosy, że jest on zdecydowanie tańszy od kredytu – szczególnie gdy posiadane środki nie pozwalają nawet na częściowe sfinansowanie zakupu z własnej kieszeni. Jest to szczególnie opłacalna opcja, gdy potrzeby sprzętowe są duże, a zdolność kredytowa nieco niższa niż niezbędna.
Leasing sprzętu komputerowego opłaci się również, gdy specyfika pracy danej firmy zakłada, że musi ona co najmniej raz na kilka lat wymieniać sprzęt. W takiej sytuacji, w ramach leasingu wystarczy nie decydować się na wykupienie urządzeń i podpisanie nowej umowy na leasing komputerów o lepszych, nowocześniejszych parametrach. Leasing oprogramowania z kolei jest opcją opłacalną w każdym przypadku: bez względu na charakter prowadzonej działalności i wykorzystywane programy komputerowe, każda firma wyjdzie lepiej na korzystaniu z nowocześniejszego sprzętu.