Skip to content Skip to footer

Stowarzyszenie Elektryków Polskich nadaje uprawnienia

W Polsce na rynku pracy funkcjonuje kilkanaście milionów pracowników czynnych zawodowo. Oczywiście zaliczają się oni do różnych gałęzi kwalifikacyjnych i kierunkowych. W ostatnich latach można jednakże bardzo wyraźnie zaobserwować trend poszukiwania przede wszystkim pracowników o kwalifikacjach technicznych, bowiem to właśnie w branżach o tej charakterystyce z roku na rok brakuje coraz więcej rąk do pracy.

Szansa dla osób poszukujących zatrudnienia

Wiedza o takim stanie rzeczy otwiera nowe horyzonty przed osobami, które straciły pracę i nie mogą jej znaleźć w swoim zawodzie. Okazuje się bowiem, że chociażby w branży elektrycznej dość łatwo znaleźć zatrudnienie, nie posiadając przy tym wieloletniego doświadczenia. Wystarczy nabycie odpowiednich kwalifikacji.

Mowa tutaj przede wszystkim o umiejętnościach potwierdzonych formalnie, czyli o uprawnieniach SEP. Za tą enigmatyczną nazwą nie kryje się nic innego niż posiadanie specjalnego certyfikatu, potwierdzającego, iż przeszło się specjalne szkolenie z zakresu tematycznego elektryczności, po którym z pozytywnym wynikiem ukończyło się egzamin państwowy z tego zagadnienia.

Kurs bez specjalnego przygotowania

Organizacją kursów, przeprowadzaniem egzaminów państwowych i nadawaniem uprawnień zajmuje się Stowarzyszenie Elektryków Polskich, upoważnione do tego przez władze państwowe. Chcąc wziąć udział w takim kursie wystarczy wyszukać najbliższy oddział tego stowarzyszenia, skontaktować się w celu ustalenia terminu najbliższego kursu i zapisania się na niego, a następnie stawić się w wyznaczonym miejscu i czasie.

Sam kurs trwa zwykle kilka godzin, w czasie których kompleksowo wykładane są zagadnienia związane z działaniem elektryczności i urządzeń elektrycznych. Po jego zakończeniu przeprowadzany jest egzamin teoretyczny, od którego wyniku zależy czy dany kursant otrzyma uprawnienia SEP. Kurs SEP oczywiście jest płatny, a w przypadku niepowodzenia na egzaminie należy zapisać się na niego po raz kolejny.

Mam uprawnienia SEP – co dalej?

Mając na reku certyfikat potwierdzający nadane uprawnienia SEP można rozpocząć przeczesywanie ofert pracy, które bezwzględnie wiążą się z posiadaniem takich uprawnień. Co szczególnie istotne ich ilość na rynku jest relatywnie duża, toteż nie powinno być większych problemów ze znalezieniem propozycji stanowisk pracy, na które będzie można aplikować.

Oczywiście ukończony kurs SEP wraz z nadanymi uprawnieniami nie czynią jeszcze z człowieka pełnoprawnego elektryka, toteż w początkowym okresie można liczyć na zatrudnienie raczej na podstawowych stanowiskach, gdzie będzie się wykonywało proste czynności montażowe i eksploatacyjne. Z czasem jednak, wraz z nabywaniem doświadczenia, można ubiegać się o uprawnienia sep wyższej kategorii, a co za tym idzie również i o bardziej intratne posady.

Leave a comment