Skip to content Skip to footer

Notariusz- jak nim zostać?

Zastanawiasz się nad tym czym zajmuje się podczas codziennej pracy notariusz? Ciekawi Cię ile zarabia się w takim zawodzie? Chciałbyś nim zostać? Nie wiesz jednak co trzeba zrobić by móc zatrudnić się w kancelarii notarialnej na tym właśnie stanowisku? Jeżeli tak, to ten tekst jest dla Ciebie wprost idealny. Dzięki niemu dowiesz się wszystkiego o tym zawodzie!

Kancelaria notarialna- jaka jest do niej droga?

W Polsce jak i na całym świecie droga, która należy pokonać by zostać notariuszem nie należy do prostych. Wszystko po to by notariusz mógł godnie i profesjonalnie zajmować się ważnymi sprawami i problemami obywateli. Każda osoba, która chciałaby nim zostać musi po pierwsze uzyskać tytuł magistra prawa- oczywiście oznacza to, że musi ona ukończyć w Polsce jednolite studia magisterskie na tym kierunku. Nie ma tutaj znaczenia to czy uczelnia na, której będziemy studiować jest uczelnią publiczną czy też prywatną. Tak samo nie ma znaczenia czy ukończymy studia dzienne czy zaoczne. Po zdobyciu takiego dyplomu nie możemy oczywiście od razu rozpocząć pracy w zawodzie. Musimy dostać się na aplikację przeznaczoną dla notariuszy. Oczywiście by się tam dostać należy zdać egzamin państwowy. Sama aplikacja trwa aż trzy i pół roku. Jeżeli po tym czasie zdamy kolejny egzamin państwowy to możemy już oficjalnie rozpocząć pracę jako notariusz w kancelarii notarialnej. Jak, więc widać by pracować w takim zawodzie musimy poświęcić prawie 10 lat na samą ciężką naukę.

Kancelaria notarialna- czym zajmuje się notariusz?

Jeżeli chodzi o spektrum obowiązków i uprawnień notariuszy to jest ono naprawdę bardzo szerokie. Do najczęściej spotykanych obowiązków notariuszy musimy zaliczyć przede wszystkim: sporządzanie aktów notarialnych dla sprzedawanych i kupowanych nieruchomości, sporządzanie testamentów, sporządzenie intercyzy małżeńskiej, sporządzanie specjalistycznych dokumentów czy też sporządzanie specjalnych pełnomocnictw notarialnych.

Kancelaria notarialna- ile się zarabia?

Jeżeli chodzi o zarobki notariuszy w kancelariach notarialnych to należą one do sporych. Należy wziąć pod uwagę, że notariusz może pobierać specjalne taksy w zależności od tego ile jest warta nieruchomość dla, której sporządza na przykład akt notarialny.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl.

Leave a comment