Skip to content Skip to footer

Jakie informacje zawrzeć w CV, a jakich unikać?

Prawidłowo napisane CV może sprawić, że dostaniemy wymarzoną pracę. Jednak zanim do tego dojdzie to najpierw musimy zwrócić uwagę naszego przyszłego pracodawcy na nasz życiorys. W stosie kilkunastu CV łatwo zostać odrzuconym i niezauważonym. Zatem co napisać w CV, by zdobyć pracę?

Co zawrzeć w CV?

CV to nasza wizytówka w trakcie szukania pracy. Powinno być rzetelne oraz zawierać jedynie prawdziwe informacje o nas. Najlepiej jeżeli nasze CV mieści się na jednej stronie A4. Jednak osoby z długim stażem pracy mogą je rozbudować do dwóch stron. Informacje powinny być zapisywane czarną czcionką, można dodać elementy graficzne, jednak nie powinny one odwracać uwagi od treści. Ważne elementy, takie jak doświadczenie, czy wykształcenie można pogrubić, dzięki temu będą się wyróżniać. CV warto wysyłać w pliku pdf lub rozsyłać osobiście. Oczywiście każdy życiorys powinien mieć wyszczególnione stanowisko na jakie aplikujemy oraz numer referencyjny. Umieszczając te informacje, przyszły pracodawca widzi, ze podchodzimy poważnie do firmy, do której aplikujemy. Zdarza się, że CV bez zdjęcia są odrzucane jeszcze przed zapoznaniem się z ich treścią. Zdjęcie powinno być wykonane u profesjonalnego fotografa, powinniśmy być ubrani na nim formalnie, bez mocnego makijażu. Natomiast nie może być to zdjęcie z wakacji ani selfie. Co jeszcze napisać w CV, by pracodawca zwrócić na nas uwagę? Nie można zapominać o podaniu kontaktu do nas, czyli telefonu oraz maila. Oprócz skończonej szkoły i przebiegu dotychczasowej kariery zawodowej warto także dodać nasze zainteresowania. Warto unikać ogólnych sformułowań typu: sport, muzyka, film. Jeżeli interesujemy się muzyką to warto podać, jaki jest to gatunek, czy jakiego wykonawcę cenimy. Każde CV powinno być podpisane odręcznie.

A czego nie umieszczać w CV?

Jeżeli już wiemy co napisać w CV to teraz skupmy się na tym, czego lepiej unikać. Przed wysłaniem CV do pracodawcy warto jeszcze raz sprawdzić, czy nie znajdują się w nim błędy ortograficzne, stylistyczne, itd. Takie błędy, zrobione często niepostrzeżenie, potrafią odstraszyć przyszłych rekruterów. Innym podstawowym błędem jest umieszczanie adresu mailowego prywatnego. Profesjonalny mail powinien zawierać w sobie i nazwisko lub samo nazwisko osoby aplikującej na dane stanowisko. Natomiast czcionka ,jaką używamy do napisania życiorysu powinna być czytelna i profesjonalna. Warto wybrać taką czcionkę jak: Arial, Calibri lub Tahoma. W CV warto też podawać konkretne daty, czyli dzień, miesiąc i rok.

Leave a comment