Skip to content Skip to footer

Jak napisać CV krok po kroku?

Curriculum Vitae to informacja o przebiegu naszego życia zawodowego. Opisuje tam jakie mamy wykształcenie, jakie kwalifikacje i gdzie do tej pory pracowaliśmy. Tego typu aplikacji, pracodawca musi przeczytać bardzo wiele i niejednokrotnie zdarza się, że może odrzucić to, które by pasowało mu najbardziej. Co więc zrobić i jak napisać CV by było najbardziej atrakcyjne i zwracało na siebie uwagę.

Pierwsze wrażenie

Curriculum Vitae to takie pierwsze nasze wrażenie, które wywieramy na ewentualnym przyszłym pracodawcy. Czytając nasze CV powinien on tak zainteresować się naszą osobą, że następnym jego krokiem będzie zaproszenie nas na rozmowę. Jak więc zrobić, by w dobie, gdzie wszyscy piszą CV i to według określonych wzorów, nasze CV było najbardziej interesujące?

Jakie powinno być CV?

Curriculum Vitae to nasza wizytówka, która pójdzie w świat i będzie o nas świadczyć dobrze lub źle. Dlatego każde CV powinno być napisane starannie, przejrzyście, jasno i zwięźle. Jednak mimo wszystko dokument powinien zawierać pewne podstawowe dane, które informują, że CV dotyczy właśnie nas.

Co musi być w CV?

Każde CV musi zawierać nasze dane osobowe, dane kontaktowe, informację o naszym wykształceniu i informacje o doświadczeniu zawodowym czyli przebiegu naszej pracy. Dobrze jest opisać jakie skończyliśmy kursy ale tylko w przypadku gdy dane kursy dotyczą stanowiska, o które się ubiegamy. Zbyt długie, nudne CV może sprawić, że pracodawca znudzi się jego czytaniem.

Każde swoje CV należy odpowiednio dostosować do danego miejsca pracy, na które w danej chwili aplikujemy.

Nie za dużo i nie za mało

Początkowo CV nie powinno być dłuższe niż jedna strona kartki formatu A 4. Natomiast potem w przypadku gdy doświadczenie zawodowe jest już większe może ono zmieścić się na dwóch kartkach A 4.Ponadto nie opisujemy tam historii swojego życia osobistego bo nikogo to nie interesuje, piszemy tam tylko przebieg swojej pracy zawodowej. W internecie jest wiele gotowych wzorów CV, jednak pamiętajmy, że do tych wzorów ma dostęp wiele osób. Nawet bazując na gotowych wzorach, musimy CV napisać tak, by jednak potrafiło zatrzymać ono na sobie wzrok nieco dłużej i by zainteresowało pracodawcę tak by w następnym swoim kroku wezwał nas na rozmowę.

Zawsze warto mieć CV

Aktualny dokument CV zawsze warto mieć przygotowany, nawet wtedy gdy na gwałt nie poszukujemy pracy. Warto też zawsze wiedzieć jak napisać cv dobrze i interesująco. Ten formularz obowiązuje w naszym kraju jak i we wszystkich krajach Europy, dobrze więc mieć go napisanego i w naszym języku jak i w języku angielskim.

Leave a comment