Skip to content Skip to footer

Na co zwrócić uwagę kupując części do maszyn rolniczych?

W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z różnymi gospodarstwami rolniczymi. Niektóre z nim to właściwie bardzo duże przedsiębiorstwa w ogromny sposób wpływające na gospodarkę rolną w naszym kraju. Są również takie gospodarstwa rolne, gdzie z przyjemnością spędza się czas na świeżym powietrzu na sielskich wakacjach i pomaga czasem zebrać ziemniaki z pola.

Maszyny i maszyny

To właśnie od wielkości, stopnia zaawansowania, produkcji i przetwórstwa zależy obecność danych maszyn rolniczych. U osoby, która zaopatruje największe mleczarnie w Polsce, wpływa na znaczną produkcje mąki, spotkamy najnowsze maszyny – ciągniki, których cena często przekracza wartość bardzo drogich limuzyn. Nie jest tu zresztą mowa tylko o samych ciągnikach, bo również należy wziąć pod uwagę dojarki, jak również maszyny automatycznie nasypujące paszę, itd. Z kolei u naszego wujka i cioci można spotkać stary, ale jakże użyteczny ciągnik, który doskonale pamięta czasy, kiedy my sami byliśmy dziećmi. Dla tych wszystkich maszyn jedna rzecz jest wspólna – awarie. Nie ma takiej maszyny, która po dłuższym lub krótszym czasie nie zacznie się psuć. Przydadzą nam się wtedy nowe części do maszyn rolniczych.

Inwestycja w części

W związku z tym, że maszyna to nie bluzka, którą można wyrzucić, jeżeli nam się znudzi, jesteśmy zmuszeni do zakupu takich części, jeżeli chcemy, aby inwestycja za dane urządzenie nam się zwróciła. Warto inwestować w nowe części do maszyn rolniczych chociażby ze względu na to, że będą one objęte odpowiednią gwarancją.

Części używane mają na ogół tylko gwarancję rozruchową trwającą kilka miesięcy. Nowe części mają gwarancję trwającą kilka lat. Długość jej zależna jest od samego producenta. Przy czym nie zapominajmy, że nowe części do maszyn rolniczych należy nie tylko dobierać według marki, ale również modelu maszyny. Przykład? Otóż pompa paliwowa do ciągnika firmy Y (która wypuściła już 20 model ciągnika na rynek) nie zawsze pasuje do ciągnika Y, który już od 20 lat gości na rynku. Marka ta sama, ale jednak detale robią czasem znaczną różnicę.

Konserwacja i eksploatacja

Nowe części do maszyn muszą być zawsze odpowiednio konserwowane, tak jak sama maszyna. Nie można o tym zapominać, jeżeli nie chcemy narażać się na dodatkowe wydatki. Dodatkowo nie można przesadzać z nadmierną eksploatacją takich urządzeń. Zanim rozpoczniemy ich użytkowanie warto zapoznać się z odpowiednim opisem producenta, który zawsze przekazuje swoim klientom informacje umieszczone na karcie charakterystyki produktu.

Leave a comment