Kontenery IBC nadają się nie tylko do samego transportu ładunków, ale również do przechowywania ich. Wyposażone w kraniki mogą być używane do codziennej eksploatacji z wykorzystaniem składowanego wewnątrz materiału. Oczywistą zaletą jest fakt, iż taki kontener IBC można łatwo transportować, dzięki czemu codzienna eksploatacja nie jest najmniejszym problemem.
Standardowe kontenery
Standardowy kontener IBC to plastikowy pojemnik, służący do przewozu materiałów sypkich, ciekłych i granulowanych. Jest wyposażony w paletę, co sprawia że można go łatwiej transportować, wykorzystując choćby wózki widłowe czy urządzenia dźwigowe. Istotne jest również to, że kontenery IBC to pojemniki przemysłowe wielokrotnego użytku. Oznacza to sporą oszczędność, jeżeli regularnie transportuje się towary, które można przewozić w tych kontenerach.
Z powodzeniem można w nich transportować i przechowywać m.in. chemikalia, produkty i półprodukty żywnościowe, rozpuszczalniki, środki farmaceutyczne itp. Zazwyczaj są to kontenery plastikowe, choć zdarzają się wyjątki od tej reguły. Mamy wówczas do czynienia ze specjalistycznymi kontenerami IBC. Jeżeli jednak specyfika konkretnego materiału nie wymaga stosowania specjalistycznych pojemników, w zupełności wystarczą kontenery plastikowe, które są najtańsze i najbardziej uniwersalne. Należą również do najpopularniejszych, a co za tym idzie najbardziej dostępnych na rynku.
Najczęstsze materiały
Kontenery plastikowe IBC są zazwyczaj wykonywane z polietylenu. Standardowe kolory to biały i przezroczysty. W przypadku używania ich w roli pojemników, kontenery przezroczyste są o wiele bardziej wygodne. Jesteśmy w stanie dokładnie kontrolować ile materiału jeszcze znajduje się wewnątrz zbiornika. Pomaga to ustalić kiedy trzeba uzupełnić znajdujący się w zbiorniku materiał.
Dokładny skład polietylenu dobiera się tak, by kontener IBC był wytrzymały. Jeżeli jest wystarczająco mocny, nie wymaga stalowej klatki wykorzystywanej jako zabezpieczenie. Zazwyczaj jednak stosuje się stalowe wzmocnienie, żeby nie naruszyć konstrukcji pojemnika.
Paleta, która jest częścią kontenera, bywa wykonana z drewna, ale w wielu przypadkach odlewa się ja z tworzyw sztucznych, by nie było konieczności montowania jej do zbiornika. Dzięki temu cała konstrukcja jest lżejsza, a jednocześnie wytrzymalsza, ponieważ nie istnieje ryzyko odłączenia się palety od pojemnika. Tam gdzie waga nie jest taka istotne, paleta może być także częścią metalowego stelaża, jest wówczas cięższa, ale jeszcze bardziej wytrzymała.
Z ofertą kontenerów IBC możesz zapoznać się na stronie https://www.schoellerallibert.com/pl/news/products/film-combolife-skadane-kontenery-ibc/