Skip to content Skip to footer

Outsourcing usług księgowych – biura rachunkowe Katowice

Nie tylko księgowość Katowice chętnie zlecają zewnętrznym podmiotom, widząc w takim działaniu korzyść finansową. Jednak to właśnie rozliczenia księgowe, finansowe oraz kadrowe są najczęściej zlecane podmiotom zewnętrznym w celu usprawnienia przepływu dokumentacji oraz zapewnieniu poprawności dokonywanych zapisów i rozliczeń z fiskusem.

Czym zajmuje się biuro rachunkowe Katowice


Większość biur rachunkowych odpowiada za szeroko pojęte rozliczenia finansowe i księgowe. W praktyce oznacza to, że w zależności od rodzaju spółki oraz rodzaju prowadzonej działalności biuro rachunkowe będzie prowadzić albo pełną księgowość w firmie, skupiając się także na prowadzeniu ksiąg handlowych oraz rejestrów VAT, albo poprowadzi uproszczoną księgowość, opartą np. o prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jednak przy mniejszych firmach oraz przy prowadzeniu uproszczonej księgowości warto sprawdzić, czy dane biuro rachunkowe na pewno specjalizuje się w prowadzeniu tego rodzaju rozliczeń. Ścisła specjalizacja – tym najczęściej wyróżniają się biura rachunkowe Katowice pod tym względem dają klientom możliwość wskazania takiego biura, który zajmie się nie tylko rozliczeniami księgowymi, ale również które odpowie za dodatkowe działania, jak np. reprezentacja przedsiębiorcy przed organami skarbowymi czy dokonywanie rozliczeń z pracownikami.

Nie tylko księgowość


Najczęściej biura rachunkowe z Katowic takie jak http://www.union.katowice.pl/ zajmują się rejestrowaniem dokumentów w wersji papierowej oraz ich księgowaniem na odpowiednich kontach. Jednak nie wyczerpuje to możliwości i zakresu usług, oferowanych przez biura. W wielu przypadkach księgowi mają dostęp do rachunków bankowych lub chociaż do wyciągów bankowych firm. Umożliwia im to rejestrowanie wszelkich operacji finansowych oraz usprawnia proces dokonywania płatności na rzecz instytucji państwowych, ale również kontrahentów czy pracowników. Dużą część usług oferowanych przez biura rachunkowe obejmują właśnie sprawy pracownicze. Część przedsiębiorców oczekuje, że biuro rachunkowe naliczy pracownikowi wynagrodzenie oraz odprowadzi wszystkie należne składki oraz zaliczkę na podatek. Inni z kolei, wiedząc, że rozliczenia finansowe z pracownikami stanowią część spraw kadrowych, chętnie zlecają je w całości firmom zewnętrznym oczekując, że biuro rachunkowe podejmie się także prowadzenia teczek pracowniczych, dokumentacji kadrowej oraz będzie regularnie sprawdzać uprawnienia pracownika do urlopu i innych świadczeń pozapłacowych. Jednak nie wszystkie biura rachunkowe oferują usługi w tym zakresie.