Skip to content Skip to footer

Zalety palet plastikowych

Tradycyjnie palety wykonuje się z drewna i różnego rodzaju elementów drewnopochodnych i właśnie tak kojarzą się większości osób. Oczywiście takie palety, obok wad mają również cały szereg zalet, dzięki którym ciągle znajdują zwolenników. Od jakiegoś już jednak coraz większą popularność zyskują palety plastikowe. Takie rozwiązanie pozwala na nieco inne spojrzenie na wiele kwestii, między innymi ekologię i wtórne wykorzystanie materiałów.

Palety plastikowe producent i możliwości rynku

W kwestii takiej, jak palety plastikowe produkcja jest obecnie coraz większa. Wiąże się to z rosnącym zapotrzebowaniem rynku na ten właśnie produkt albo na palety w ogóle, co ma związek z powolnym zastępowaniem części palet drewnianych właśnie paletami plastikowymi. Jak pokazało doświadczenie palety plastikowe dają o wiele większe możliwości pod względem konstrukcji, dlatego właśnie w pierwszej kolejności zostały zastosowane w branżach, które posługują się paletami o nietypowych wymiarach. Natomiast plastikowe, zestandaryzowane europalety producent wprowadza w dalszym ciągu raczej powoli.

Wiąże się to ze specyfiką rynku, a także z faktem, że w dalszym ciągu w obrocie znajduje się ogromna ilość palet drewnianych, które w dalszym ciągu są w użytku. Wiele firm w dalszym ciągu posługuje się właśnie takimi europaletami drewnianymi. Dlatego właśnie, nawet jeżeli dana firma decyduje się w całości przestawić na palety plastikowe, to ze względu na handel z innymi przedsiębiorstwami, w dalszym ciągu musi w pewnej mierze używać palet tradycyjnych. Pewną przeszkodą dla palet z tworzyw sztucznych są również popularne poglądy dotyczące kwestii środowiska naturalnego. Głębsza analiza pokazuje jednak wyraźnie, że tego rodzaju palety nie stanowią dla środowiska większego zagrożenia, niż rozwiązanie tradycyjne.

Dlaczego palety plastikowe?

Palety plastikowe mają wiele zalet. Przede wszystkim jest to ich duża trwałość, połączona z relatywnie niską wagą. Po drugie wiele konstrukcji jest bardziej kompaktowych i po złożeniu zajmuje mniej miejsca. Dzięki temu spadają kosztu transportu pustych palet. Ze względu na trwałość, palety rzadziej również muszą być wymieniane, co dłuższej perspektywie zmniejsza koszty, jakie ponosi przedsiębiorstwo. Palety tego rodzaju są również o wiele łatwiejsze w utrzymaniu w czystości, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza w branży spożywczej.

Leave a comment