Trudno wyobrazić sobie sterowanie funkcjami domu inteligentnego bez wprowadzenia rozbudowanych wyświetlaczy LCD. I choć najczęściej mają one postać tradycyjnych układów w postaci smartfonu lub tabletu, to bardzo często mają one również dość niepowtarzalny charakter. Co warto o nich wiedzieć?
Funkcjonalny panel
Wyświetlacz LCD może mieć formę naściennego panelu, który montuje się bezpośrednio na ścianie. Panel ten można obsługiwać zarówno w wariancie przewodowym, jak i bezprzewodowym. Wyróżnia go bardzo cienki kształt, dzięki któremu doskonale dopasowuje się on do powierzchni ściany, nie zaburzając jednocześnie domowej aranżacji wnętrz.
Panele te – oprócz wyświetlacza LED – posiadają również sensor gestów, za pomocą którego można definiować czynności odpowiedzialne za włączenie wybranych podzespołów. Zabudowany jest w nich również zestaw czujników, które ułatwiają współpracę z urządzeniami wykonawczymi.
Niby wyłącznik, niby wyświetlacz LCD
W ofercie producentów zaawansowanego wyposażenia inteligentnego domu, nie mogło również zabraknąć… ultranowoczesnych wyłączników z zabudowanym na ich powierzchni wyświetlaczem LCD. Urządzenia te są dość proste w obsłudze, aczkolwiek można je w wybrany przez siebie sposób konfigurować.
Jak to zrobić? Taki typowy wyłącznik posiada możliwość konfiguracji aż czterech różnych metod jego włączenia. Oznacza to, że jeden taki element, może sterować aż czterema różnymi układami jednocześnie. Możemy więc podpiąć do niego oświetlenie, ogrzewanie, rolety i wiele innych funkcji. Bardziej zaawansowane wyłączniki, wyświetlają dane nt. mikroklimatu panującego w domu.
A jak to jest ze smartfonem?
Najbardziej typowym sposobem na wykorzystanie wyświetlaczy LCD w instalacji domowej automatyki użytkowej jest… włączenie telefonu komórkowego lub komputera. Dawniej konieczne było zastosowanie określonej platformy wykonawczej. Dziś – gdy sygnał jest nadawany poprzez sieć bezprzewodową, sterowanie odbywa się za pomocą dowolnego urządzenia z wyświetlaczem.
Podsumowując, wyświetlacz LCD odgrywa ogromną rolę nie tylko w starych, ale i w nowych platformach sterujących domem inteligentnym. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim ich czujność, dokładność, ale i odporność na oddziaływanie czynników zewnętrznych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.