Skip to content Skip to footer

Współczesna branża reklamowa

Branża reklamowa nieustannie się rozwija. W pogoni za najlepszymi środkami przekazu korzysta się praktycznie ze wszystkich zdobyczy techniki. Rozwiązaniem, które zostało ciepło przyjęte i pewnie jeszcze na długo pozostanie w branży reklamowej jest druk sublimacyjny.

Wydruki sublimacyjne – co to?

Nadruk metodą sublimacji polega na przeniesieniu barwnika pod wpływem odpowiednich warunków termodynamicznych. W praktyce oznacza to, że wydruk wykonywany jest na specjalnym papierze transferowym, a następnie w określonych warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury przenoszony jest na docelowy przedmiot. Tym sposobem można wykonać nadruki na specjalnych kubkach, blachach aluminiowych lub tkaninach poliestrowych. Do wydruków sublimacyjnych używany jest specjalny atrament. Poza tym każdy rodzaj nadruku wymaga innych ustawień ciśnienia, temperatury oraz czasu, dlatego nadruk metodą sublimacji wymaga wiedzy od wykonawcy.

Sublimacja druk, wady i zalety

Wydruki sublimacyjne jak każda metoda mają swoje mocne i słabe strony. Podstawową zaletą takiego nadruku jest bardzo wysoka trwałość oraz możliwość drukowania złożonych, skomplikowanych wzorów w pełnej gamie kolorystycznej. Jest więc świetnym rozwiązaniem, jeśli materiał reklamowy składa się ze zdjęć wysokiej jakości.

Kolejny plus to elastyczność nadruku, szczególnie ważna w przypadku nadruków na tkaninach – wpływa na komfort użytkowania. Poza tym technika sublimacji ma szerokie zastosowanie. Możemy przy jej pomocy wykonać nadruki na kubkach, odzieży, parasolach, torbach i innych przedmiotach wykonanych z poliestru lub pokrytych specjalnym lakierem. Do zalet należy też zaliczyć brak kosztów przygotowania projektu przed drukiem – wystarczy projekt wykonany w programie graficznym.

Sublimacja druk ma też swoje wady. Przede wszystkim nadruki możemy wykonać tylko na materiałach poliestrowych lub z jego domieszką. Stanowi to pewne ograniczenie. Dodatkowo żeby cieszyć się dobrą jakością nadruku może on być wykonany jedynie na białych lub jasnych powierzchniach.

Druk sublimacyjny – gdzie?

W celu wykonania gadżetów reklamowych metodą sublimacji można zgłosić się do jednej z firm oferujących nadruk tą techniką. Jeśli jednak chcielibyśmy sami się tym zająć, musimy zaopatrzyć się w odpowiednią drukarkę, papier transferowy, oraz prasę lub prasy termotransferowe. Warto też skorzystać z dostępnych kursów by wykonywać nadruki sublimacyjne we właściwy sposób.

Leave a comment