Skip to content Skip to footer

Co warto wiedzieć przed założeniem biura księgowego?

Obsługa księgowa dla firm to usługa, która cieszy się niesłabnącym powodzeniem, bowiem co dzień powstaje wiele nowych firm, potrzebujących dobrego biura rachunkowego. Z tego względu, jeżeli nosimy się z zamiarem otwarcia takiej firmy, możemy liczyć na swoich stałych klientów i comiesięczny zysk, ale tylko wtedy, kiedy oferujemy im nowoczesne usługi na wysokim poziomie.

Elastyczność- istotna cecha

Przedsiębiorcy to bardzo zapracowani ludzie. Na szczęście współpracując z zaufanym biurem księgowym, nie muszą martwić się o terminy rozliczeń, jednakże muszą te dokumenty dostarczyć do siedziby biura. Z tego względu firma rozliczeniowa, jeżeli ma cieszyć się popularnością wśród klientów, musi być elastyczna. Oznacza to na przykład przyjmowanie dokumentów poza stałymi godzinami pracy i pomoc nawet w weekendy czy wieczorami. Warto udostępnić taką opcję na telefon.

Kolejna sprawa to możliwość elektronicznego dostarczania dokumentów. Każde nowoczesne biuro księgowe powinno posiadać takie rozwiązanie, więc jeżeli nosimy się z zamiarem otwarcia takiej firmy, to jest to konieczne. Klienci bardzo sobie chwalą taką opcję, ponieważ jest wygodna i oszczędza czas.

Uczciwość i rzetelność

Posiadanie biura księgowego to niezwykle odpowiedzialna praca. Wiąże się ze stresem i działaniem pod presją czasu. Z tego względu klienci tak cenią sobie rzetelność, dokładność i skrupulatność księgowych. To ważne, ponieważ za wszelkie błędy w rozliczeniach odpowiadają podatnicy. By nie ponosili oni strat, ponieważ przecież niekiedy błędy się zdarzają, trzeba mieć wykupione specjalne ubezpieczenie. Wtedy ewentualne straty za błędy są pokrywanie właśnie z niego.

Choć uczciwość placówki, takiej jak biuro księgowe, powinna być niepodważalna i oczywista, nie zawsze tak jest. Nietrudno się domyślić, jakie opłakane skutki może to przynieść, a niestety znane są przypadku wyprowadzania pieniędzy przedsiębiorstwa do kieszeni księgowego, chociaż to oczywiście skrajności. Uczciwość dzisiaj to towar deficytowy, ale dobry przedstawiciel placówki, jaką jest biuro księgowe musi się nią odznaczać koniecznie.

Znajomość przepisów

Jeżeli chcemy stworzyć zaufaną placówkę, do której klienci będą chcieli się zgłaszać, konieczny jest profesjonalnym oraz dobra znajomość stale zmieniających się przepisów prawa. Niektóre biura księgowe stały się specjalista w prawie dotyczący konkretnej branży, ponieważ nie we wszystkich jest ono tak samo stosowane. Być może warto pomyśleć o takiej niszowej specjalizacji.

Tak, czy inaczej znajomość prawa, ale także jego interpretacji przez organy skarbowe jest niezwykle ważna, ponieważ od tego zależy pomyślność przedsiębiorcy, dla którego wykonuje się rozliczenia podatkowe. By zdobyć zaufanie i dobrą opinię, trzeba pracować na to długo, ale na pewno się to opłaca, bo oznacza sukces biura rachunkowego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Biurem rachunkowym Taxmentor