Skip to content Skip to footer

Co warto wiedzieć o restrukturyzacji firm?

Ogłoszenie upadłości to rozwiązanie ostateczne, które wchodzi w życie, gdy nie da się już uratować bankrutującej firmy. Wcześniej jednak podejmuje się przeważnie walkę poprzez restrukturyzacje firm. Na czym one tak właściwie polegają?

Oszczędności i modyfikacje

Podczas restrukturyzacji firm szuka się wszelkich możliwych sposobów, aby zacząć jak najwięcej oszczędzać. Obcinane są więc wydatki, ażeby do budżetu firmy spływało więcej gotówki. Jednakże, oprócz tego podejmuje się również działania mające na celu niejako całkowitą zmianę sposobów działania firmy.

Chodzi o to, że zmienia się między innymi metody zarządzania oraz podejmuje się inne decyzje. Wszystko po to, aby firma więcej zarabiała. Oszczędności do spółki z większymi zarobkami to najlepsza droga do zebrania funduszy na spłatę długów.

Ponadto, jednym z etapów restrukturyzacji firm są również negocjacje z wierzycielami. Pozwalają one tak rozplanować spłatę zadłużeń, ażeby oddanie długu rzeczywiście było możliwe. Wydaje się, że udane negocjacje leżą w interesie zarówno dłużnika, jak i wierzyciela.

Pomoc dla dłużnika i wierzyciela

Wydaje się, że restrukturyzacje firm mają pomagać zarówno dłużnikom jak i ich wierzycielom. Jeśli chodzi o dłużników, dzięki restrukturyzacjom firm mają szansę nie utracić swojego biznesu. Ponadto, udaje im się często wyjść z długów, których spłacenie dotychczas wydawało się wręcz niemożliwe.

Jeśli zaś chodzi o wierzycieli, gdyby nie restrukturyzacje firm, nie odzyskaliby oni wielu wierzytelności. Dlatego też, zwykle optymistycznie i z uwagą wierzyciele przyglądają się zmianom, jakie zachodzą w restrukturyzowanych firmach.

Ochrona prawna

Niewątpliwie, niezwykle potrzebne są przepisy prawne, określające do czego mają prawo dłużnik i wierzyciel. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że prawo jest przyjazne przede wszystkim dla wierzyciela.

Rzecz w tym, iż przykładowo zgodnie przepisami, sąd może odwołać decyzje biznesowe dłużnika podjęte jeszcze przed restrukturyzacją, jeśli są one niekorzystne dla wierzyciela.

Ponadto, w skrajnych sytuacjach dłużnik całkowicie traci kontrolę nad swoją firmą. Ma to miejsce wtedy, gdy w życie zostanie wprowadzone postępowanie sanacyjne będące najbardziej radykalną formą restrukturyzacji firm.

Artykuł powstał we współpracy z firmą GLC