By móc podjąć pracę jako elektryk rzeszów, konieczne jest skoczenie szkoły technicznej lub ukończenie studiów wyższych, Następnie należy zdobyć odpowiednie uprawnienia (np. sep rzeszów), które pozwalają na pracę z prądem. Elektryk rzeszów ma bardzo wiele możliwości zatrudnienia, z kolei uprawnienia sep rzeszów tylko je rozszerzają.
Typowe stanowiska pracy dla elektryka
Elektryk rzeszów może podjąć zatrudnienie w miejscach, gdzie wykonuje się pomiary elektryczne rzeszów lub na stanowiskach typu konserwator urządzeń sieciowych, brygadzista. Tu należy zaznaczyć, że do samego wykonywania pracy przy urządzeniach elektrycznych i to niezależnie od stanowiska, konieczne jest uzyskanie przez elektromontera instalacji elektrycznych odpowiednich kwalifikacji (świadectwa kwalifikacyjnego eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych). W tym celu należy ukończyć odpowiednie kursy kwalifikacyjne, a nawet kursy z zakresu bhp. Tu należy mieć też na uwadze, że świadectwo kwalifikacyjne (z zakresu eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych odpowiedniego napięcia) uzyskuje się dopiero po ukończeniu kursu i po zdaniu egzaminu przed właściwą komisją egzaminacyjną.
Uprawnienia sep – zakres
By móc wykonywać pomiary elektryczne rzeszów i pracować na stanowisku elektryka, konieczne jest zdanie egzaminu po ukończonym kursie sep. Kurs ten jest niezwykle rozległy i obejmuje takie zagadnienia, jak m.in. postępowanie w przypadku porażenia prądem elektrycznym, kolejność wykonywania poszczególnych czynności oraz siła, z jaką są one wykonywane podczas reanimacji, liczba opraw oświetleniowych, jakie można podłączyć do jednego obwodu zasilającego, warunki działania ochrony przeciwporażeniowej, układy połączeń sieci (m. in. it, tt, tn, tn-s, tn-c, tn-cs), dozwolone napięcia w normalnych i specyficznych warunkach; okresowe badania narzędzi pomiarowych, czy różnice między zerowaniem a uziemieniem.Podczas kursu omawiana jest np. definicja bezpiecznego napięcia, a także takie zagadnienia, jak np. wartość napięcia bezpiecznego dla prądu zmiennego i stałego, zasada działania wyłącznik różnicowo-prądowy oraz różne metody przyłączania przewodów do urządzeń elektrycznych. Zakres jest bardzo zróżnicowany i rozległy. Podobne pytania pojawiają się też na egzaminie końcowym, przy czym komisja może poprosić też o dodatkowe wyjaśnienia, wizualizacje itp.