Skip to content Skip to footer

Przemysłowe a konsumenckie wyświetlacze LCD

Bardzo duży spadek cen wyświetlaczy LCD spowodował, że automatycznie stały się one łakomym kąskiem nie tylko dla użytkowników prywatnych. Wyświetlacz LCD coraz częściej wykorzystywany jest na przykład w systemach informacji albo w instalacjach do prezentacji reklam.

O czym należy pamiętać?

Bardzo wiele firm poszukuje oszczędności, dlatego też wykorzystuje modele konsumenckie do zastosowań przemysłowych. Niestety wyświetlacze LCD tego typu nie są przystosować do pracy w typowych aplikacjach komercyjnych. Największe problemy pojawiają się wtedy, gdy wyświetlacz LCD ma pracować na zewnątrz albo w bardzo niekorzystnych warunkach.

Spore problemy mogą pojawić się także przy zastosowaniach wewnętrznych. Konsumenckie wyświetlacze niestety nie są przystosowane do wielogodzinnej pracy, dlatego też w modelach tych zdecydowanie szybciej dochodzi do nadmiernego wypalania źródła światła, które wykorzystywane jest do podświetlania ekranu.

Czym charakteryzują się przemysłowe wyświetlacze LCD?

Przemysłowe wyświetlacze LCD zaprojektowane zostały w taki sposób, aby poradzić sobie w każdych warunkach. Modele te uodpornione są nie tylko na działanie wilgoci, ale również na skrajne temperatury. Większość producentów korzysta z nowoczesnych technologii, które zapewniają na przykład bardzo szczelną obudowę.

Przemysłowy wyświetlacz LCD, aby móc spełniać swoje zadania musi być także wyposażone w porządne chłodzenie. Wyświetlacze przemysłowe bez żadnego większego problemu poradzą sobie zarówno w pojazdach, gdzie występują duże wibracje, jak i również w pomieszczeniach, w których pracują maszyny. Elektromagnetyzm jest zmorą konsumenckich wyświetlaczy, dlatego też w zakładach przemysłowych warto postawić na bardziej profesjonalne wyświetlacze.

Problem ze światłem słonecznym

Zwykłe ekrany LCD, jak powszechnie wiadomo mogą mieć problem także ze światłem słonecznym, dlatego też nie spiszą się one najlepiej na zewnątrz. W przypadku konsumenckich wyświetlaczy niestety informacje prezentowane na ekranie nie będą zbyt czytelne.

Z pracą na zewnątrz nie mają problemu przemysłowe ekrany LCD, które posiadają specjalne osłonki i oferują dużą jasność. Godne polecenia są przede wszystkim modele, które oferują jasność na poziomie 1000 cd/m2. Na czytelność obrazu duży wpływ ma nie tylko jasność ekranu, ale również bardzo dobry kontrast.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem

Leave a comment