Skip to content Skip to footer

Program do prowadzenia firmowej księgowości

Prowadzenie firmowej księgowości to zadanie trudne. Można je sobie ułatwić wybierając odpowiednie oprogramowanie dla firm. Programy finansowo-księgowe są łatwo dostępne i biorąc pod uwagę możliwości, jakie oferują, ich cena nie jest wysoka.

Programy księgowe dla firm – jak wybrać?

Jest wiele programów finansowo-księgowych na rynku. Wybierając jeden z nich trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Prowadzenie księgowości wewnątrz firmy oznacza, że firma ta nie należy do małych. Idąc dalej, oprócz księgowości i rachunkowości pojawiają się kwestie związane z obsługą kadrowo-płacową pracowników, bhp, itp. Decydując się na oprogramowanie dla firm warto jest wybrać takie, które umożliwia kompatybilną pracę z innymi modułami tego samego lub innego producenta.

Trzeba też zwrócić uwagę na specyfikę działania firmy. Inne programy finansowo-księgowe będą potrzebne dla przedsiębiorstw rolniczych, a inne dla firm usługowych zajmujących się montażem klimatyzacji.

Ważna jest też możliwość programowania automatycznego księgowania, np. wyciągów bankowych lub powtarzalnych faktur od jednego kontrahenta. Na rynku cenione są obecnie programy księgowe dla firm, które posiadają możliwość wystawiania faktur sprzedażowych. Faktury te są niekiedy automatycznie księgowane, np. w przypadku programów do obsługi Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, która należy do uproszczonych form prowadzenia rozliczeń.

Gdzie szukać programów księgowych dla firm?

Warto rozpocząć poszukiwania od internetu. Znaleźć tam można nie tylko pełne oferty producentów oprogramowania, ale również opinie użytkowników. To z nich wynika wiele rzeczy, których nie napisze żaden producent.

Poszukiwania w internecie dają jeszcze jedną korzyść. Niektórzy producenci udostępniają na swoich stronach internetowych możliwość pobrania wersji testowej programu. Jest ona aktywna zwykle przez 30 dni. W tym czasie można sprawdzić jak w praktyce działa program, jakie daje możliwości oraz jakie są jego główne wady z punktu widzenia konkretnego użytkownika.

Czy to się opłaca?

Programy księgowe dla firm są zwykle kosztowną inwestycją. Wprowadzają jednak do pracy księgowych szereg ułatwień, które sprawiają, że ich praca jest bardziej dokładna i rzetelna. Pozwalają też na bieżące kontrolowanie finansów firmy, co jej właścicielom daje jasny obraz, w jakiej kondycji znajduje się przedsiębiorstwo.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.bossplus.pl/

Leave a comment