Skip to content Skip to footer

Praca dla opiekunki w Niemczech – o czym należy pamiętać?

Praca dla opiekunki w Niemczech nadal jest postrzegana za jedno z bardziej opłacalnych zajęć. Wiele osób ma jednak wątpliwości co do tego, czy w ogóle może podjąć się takiej pracy. O czym należy pamiętać odpowiadając na ogłoszenie?

Jak znaleźć oferty pracy dla opiekuna w Niemczech?

Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech można znaleźć na wielu portalach ogłoszeniowych. Należy jednak pamiętać, że poszukując tego typu pracy samodzielnie trzeba uważać i sprawdzać oferty u źródła. Rzetelne firmy zatrudniające opiekunki oferują standardową pensję, pomagają w określeniu poziomu języka niemieckiego i w wypełnieniu potrzebnych dokumentów. Jeśli dana oferta nie ma umieszczonej informacji dotyczącej poziomu znajomości języka niemieckiego od razu można uznać ją za niezbyt godną zaufania, ponieważ obecnie jest to jeden z podstawowych wymogów.

Jakie są standardowe obowiązki opiekuna?

Jakie obowiązki są wymieniane jeśli chodzi o oferty pracy dla opiekunek w Niemczech? Standardowy zakres obowiązków może w tym przypadku różnić się w zależności od konkretnej oferty. W standardowej sytuacji opiekun może pełnić jednocześnie kilka ról, jednak jeśli sama opieka jest bardzo absorbująca, często rodzina podopiecznego decyduje się na zatrudnienie dodatkowych osób. Zazwyczaj obowiązkami, których trudno jest uniknąć w przypadku podopiecznych mających problemy z poruszaniem się, jest pomoc podczas mycia oraz spożywania posiłków. Bardziej specjalistyczne czynności, takie jak robienie zastrzyków, wykonywane są przez wykształconą pielęgniarkę i nikt nie może oczekiwać, że standardowa opiekunka będzie miała w tym kierunku wykształcenie i praktykę. Przed aplikowaniem na konkretną ofertę konieczne jest pozyskanie od firmy informacji dotyczących stanu zdrowia podopiecznego. Pozwoli to ocenić własne możliwości w tym zakresie. Wiele opiekunek może bez trudu podjąć pracę w przypadku, gdy dana osoba jest w stanie wykonywać podstawowe czynności samodzielnie.

Poszukiwanie pracy – z ogłoszenia lub z polecenia

Korzystając z portali ogłoszeniowych z ofertami pracy dla opiekunek w Niemczech nie można mieć pewności co do ich prawdziwości. Lepiej od razu udać się do firmy, która zajmuje się zatrudnianiem opiekunek. Pozwala to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci wstępnych opłat lub konieczności poszukiwania pracy samodzielnie na miejscu.

Artykuł przygotowany we współpracy z Private Care

Leave a comment