Praca instalatora to ciekawa opcja dla osób posiadających wiedzę, doświadczenie i umiejętności zdobyte w trakcie prac budowlanych i wykończeniowych. Różni się jednak od powyższych istotnymi aspektami – jest czystsza i lżejsza.
Instalator – starter pack
Zanim zaczniesz szukać zleceń, jako instalator zastanów się, czy posiadasz wszystko, co niezbędne – w przeciwnym wypadku zostaniesz negatywnym bohaterem kolejnego odcinka „Usterki”. Najistotniejszym, co powinien mieć dobry instalator są uprawnienia sepowskie. To one potwierdzają odbyty kurs i zdane egzaminy sep i dają uprawnienia do pracy przy instalacjach energetycznych. Uprawnienie sep to najistotniejszy dokument, jakim przedstawić może się instalator – bez tego ani rusz! Uprawnienia sepowskie to jedno – posiadana wiedza – drugie. Będąc instalatorem, który zdał egzaminy sep nie wolno odpuszczać zdobytej wiedzy – jest ona wymagana nie bez przyczyny – najistotniejsze jest bowiem bezpieczeństwo – zarówno instalatora, jak i późniejszych użytkowników instalacji.
Co dalej?
Uprawnienie sep zrobione? Wiedza i umiejętności ugruntowane? Czas sprawdzić kompletność posiadanego sprzętu. Bez stosownych narzędzi trudno bowiem rozpoczynać pracę. Przydadzą się podstawowe elektronarzędzia – młotowiertarka, wyrzynarka, wkrętarka oraz akcesoria do nich – nie trzeba od razu wykupywać całej hurtowni, ale warto byłoby mieć coś więcej niż podstawowe wiertła z marketu. Ponadto cały wachlarz narzędzi ręcznych – od młotków, poprzez dłuta i przecinaki, wkrętaki i piłki na szerokim wyborze szczypiec skończywszy. Niezbędne jest aby narzędzia te były izolowane – adresowane szczególnie do elektryków. Poza wyżej wymienionymi – instalatorzy potrzebują zwykle cały szereg narzędzi specjalistycznych – szczypce do zaciskania konektorów, mierniki różnych rodzajów, ściągacze izolacji, piloty do przewodów i wiele innych.
Jak znaleźć klienta?
Mając wiedzę, umiejętności, uprawnienia i narzędzia można zacząć szukać klientów. Warto stworzyć swoją wizytówkę w Googlach oraz ogłosić się na największych portalach typu OLX czy Gumtree. Można również stworzyć stronę internetową pozycjonowaną wysoko w wynikach wyszukiwania czy stronę na Facebooku. Z czasem jednak takie zabiegi mogą okazać się niepotrzebne – dobrzy fachowcy są zawsze w cenie i po pewnym czasie większość uzyskanych zleceń będzie pochodziła z poleceń zadowolonych klientów.