Skip to content Skip to footer

Makulatorowy biznes

Odbiór makulatury jest biznesem, który zawsze się opłaca. Szczególnie wtedy gdy od jednych makulaturę odbiera się za darmo, a innym oferuje się ją za pieniądze. Dzisiaj jest to przykład działalności ekologicznej, ponieważ poprzez odbiór makulatury można znacznie przyczynić się do działań proekologicznych i sprawić, że na wysypiskach będzie znacznie mniej odpadów.

Makulatura jest wszędzie

Odpady papieru są wszędzie. Produkują je biura, szkoły, urzędy, sklepy, gospodarstwa domowe. Każdy jej rodzaj prędzej czy później trafia do miejsca, gdzie zostanie ona przerobiona i poddana recyklingowi. Pytanie tylko jest jedno. W jaki sposób odbywa się odbiór makulatury?

Jest bardzo duża konkurencja, jeśli chodzi o odbiór makulatury i innych surowców wtórnych. Specjalistyczne firmy zajmują się nie tylko odbiorem tego typu materiałów, ale także niszczeniem dokumentów i wyrabianiem różnego rodzaju kartonów. Na makulaturze da się zarobić i to wcale nie małe pieniądze.

Najwięcej makulatury z biurowców

System odbioru makulatury z gospodarstw domowych jest dzisiaj już dostatecznie dopracowany. Gorzej jest z odbiorem jej z biur. Według określonych i sprawdzonych obliczeń wynika, że stołeczne biurowce produkują, w ciągu miesiąca, około 500 ton makulatury. W wielu przypadkach są tam dokumenty, które muszą ulec zniszczeniu jeszcze przed wywiezieniem makulatury do miejsca jej przeróbki.

Biurowce generują ogromne ilości papieru, który jest surowcem wtórnym, jest to bardzo duży skarb, o którego odebranie walczą poszczególne firmy. Ta sytuacja spowodowała, że powstały małe firmy, które zajmują się odbiorem makulatury z biur. Odbierają jej niewielkie partie, a następnie sprzedają ją potentatom w cenie od 0,6 do 0,8 zł. za każdy jej kilogram. Te firmy zajmują się także sortowaniem makulatury. Cena wydaje się nie największa, ale makulatura jest stosunkowo łatwym towarem do zebrania i przesortowania.

Małe partie makulatury

Odbieranie makulatury odbywa się za pomocą samochodów o ładowności 1,5 t. Jest to o tyle opłacalne, że nie ma problemu z parkowaniem takich pojazdów, w różnych newralgicznych miejscach stolicy. Małe partie są odbierane z biur, a następnie przewożone w miejsca, gdzie są segregowane i w takiej formie odsprzedawane dalej.

Opłaty za śmieci segregowane są bardzo duże, ponadto dochodzi jeszcze proces niszczenia niektórych dokumentów. Z tego też powodu biurom opłaca się oddawać makulaturę za darmo, ponieważ nie ponoszą przy tym żadnych dodatkowych kosztów. Jak więc widać makulatorowy biznes opłaca się każdej ze stron.

Leave a comment