Skip to content Skip to footer

Kolekcjonowanie monet- hobby dla każdego?

Osobliwe monety fascynują ludzkie umysły od wielu już wieków, nic dziwnego więc, że ich ceny osiągają czasami niebotyczne wręcz wysokości. Jednak okazuje się, że monety kolekcjonerskie może zbierać każdy kto czuje do tego pociąg, nawet nie mając tak niezwykle zasobnego portfela.

Numizmatyka a zbieranie monet

Pojęcie numizmatyki bardzo często utożsamiane jest po prostu z zbieraniem monet kolekcjonerskich. Jednak numizmatyka to pojęcie o znacznie szerszym znaczeniu, jest to bowiem dziedzina nauki powiązana z historią, w kręgu zainteresowań której znajdują się różne znaki pieniężne, takie jak właśnie monety i banknoty. Zajmuje się ona zbieraniem i klasyfikowaniem monet, ale także ich wnikliwym badaniem, obejmującym między innymi datowanie czy określanie dodatkowych funkcji i kręgu ich użytkowników. Zbieranie monet nie jest więc tożsame z numizmatyką, jest natomiast jednym z jej elementów.

Jakie rodzaje monet kolekcjonerskich dostępne są na rynku?

Na rynku znajdziemy wiele monet w bardzo zróżnicowanych cenach, dostosowanych do rozmaitych zasobności portfelów potencjalnych nabywców. Kupić można je w miejscach takich jak zaufany sklep numizmatyczny, aukcje w domach aukcyjnych czy na portalach internetowych lub od innych kolekcjonerów. Każdą z nich można zaliczyć do jednego z trzech rodzajów: pierwszym są monety kolekcjonerskie okolicznościowe, których limitowane ilości emitowane są z okazji lub dla upamiętnienia ważnych wydarzeń. Drugi rodzaj to monety obiegowe, które kiedyś były lub są nadal w użytku, takie stare i rzadkie egzemplarze są bardzo cenne i mogą osiągać zawrotne ceny. Trzecim rodzajem są monety bulionowe, które wykonywane są z cennych kruszców, a ich cena zależna jest od aktualnego kursu materiału z jakiego zostały wybite.

Przydatne gadżety do nabycia w sklepach numizmatycznych

Każdy kolekcjoner rozpoczynający swoją przygodę z zbieraniem monet może wyposażyć się w pewne akcesoria, które ułatwią i uprzyjemnią chwile poświęcane swojej pasji. Dlatego każdy sklep numizmatyczny posiada w swojej ofercie różne opakowania, dzięki którym zbiory będą wygodnie posegregowane i bezpiecznie przechowywane. Do wyboru są rożnego rodzaju klasery, albumy, kuferki i palety oraz kapsle i holdery do monet. Dobrze jest mieć również odpowiednie środki do polerowania i konserwacji, by w bezpieczny sposób dbać o swoją kolekcję, a także silne źródło światła oraz lupę powiększającą, dzięki której można dokładnie przyjrzeć się każdemu elementowi wybranej monety.

Leave a comment