Skip to content Skip to footer

Jak wygląda windykacja należności we Włoszech?

Coraz częściej wielu Polaków prowadzi swoje biznesy na terenie Włoch. Zdarzają się niestety także nieprzyjemne sytuacje związane z tym, iż klienci nie wywiązują się z umów i nie płacą należności za wykonaną usługę. Co zrobić w tej sytuacji? Jak wygląda windykacja należności we Włoszech? Gdzie można zgłosić się o pomoc?

Windykacja Włochy – co może zrobić wierzyciel?

Osoby, które mają dłużników we Włoszech nie muszą się obawiać, iż są na straconej pozycji. Podobnie jak w Polsce zarówno na drodze pozasądowej jak i sądowej można dochodzić swoich praw. Wiele osób zajmujących się profesjonalnie ściąganiem należności od dłużnika często poleca klientom, by sami na początku poczynili pewne kroki względem osoby, która zalega im z płatnościami. Obowiązkowo należy dłużnikowi wysłać niezwłocznie ostateczne wezwanie do zapłaty, w którym to jasno powinien być określony termin płatności (zazwyczaj jest to około 7 dni). Takie wezwanie powinno być konkretne, jasne i czytelne dla osoby, która je otrzyma. Powinno się zawrzeć bowiem specyfikację roszczenia, czyli za co konkretna osoba jest dłużna pieniądze oraz jaka jest dokładna kwota zadłużenia (można np. załączyć niezapłacone przez tą osobę faktury). Ponadto, w takim wezwaniu na końcu powinna być informacja, co się stanie, gdy dłużnik mimo otrzymanego wezwania nie zapłaci zaległości. Jasno bowiem trzeba wskazać, iż sprawa zostanie zgłoszona na drogę sądową lub bezpośrednio przekazana do zewnętrznej firmy windykacyjnej. Można także poinformować dłużnika o ciągle rosnących odsetkach.

Windykacja włochy – gdzie zgłosić się po pomoc?

Windykacja należności we Włoszech może się odbywać także z pomocą profesjonalnych kancelarii prawnych, które doskonale znają tamtejsze prawo oraz specyfikę działania sądów. Gdy klient nie do końca zna język włoski oraz nie wie jął dochodzić swoich praw, warto udać się do polskich prawników, którzy z chęcią podejmują się takich spraw. W ramach współpracy prawnicy sporządzają wszelkie niezbędne pisma do dłużników oraz występują na drogę sądową w imieniu klienta. Dzięki szerokiej wiedzy oraz odpowiedniemu doświadczeniu prawników polskich pracujących na stałe we Włoszech, w ten sposób znacznie łatwiej i szybciej uzyskać należność od dłużnika. Warto z takiej opcji skorzystać i jak najszybciej znaleźć profesjonalną, fachową kancelarię we Włoszech.

Leave a comment