Skip to content Skip to footer

Jak napisać pierwsze CV?

Sporządzenie pierwszego CV to nie lada wydarzenie. Milion myśli w koło, pytanie od czego zacząć? Co umieszczać, a co pominąć w CV? Często dla osoby, która sporządza swoje CV po raz pierwszy, największym problem jest pozycja doświadczenie. Taka osoba zastanawia się co wpisać w tym miejscu, skoro jej doświadczenie jest niewielkie w porównaniu, do osób które są już na rynku pracy od wielu lat. Na te i inne pytania oraz wątpliwości postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule. Spróbujemy również znaleźć odpowiedź na pytanie CV jak napisać.

CV jak napisać?

Odpowiedź na pytanie, jak pisać CV, jest prosta.Na pewno przed przystąpieniem do pisania CV należy odpowiedzieć sobie na pytanie jakie pozycje powinny zostać ujęte w CV i jaki układ prezentowania treści należy przyjąć.

Bez wątpienia w CV powinny zostać ujęte takie pozycje jak:

*dane osobowe – imię i nazwisko, imiona rodziców, adres korespondencyjny, numer telefonu kontaktowego oraz adres e-mail;

*doświadczenie;

*wykształcenie – ukończone szkoły, kursy w porządku chronologicznym, czyli od najdawniejszego do najbardziej aktualnego;

*zainteresowania i umiejętności – hobby, znajomość języków, uczestnictwo w wolontariacie.

*zgoda na przetwarzanie danych osobowych – jej zawarcie jest niezbędne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa brak zgody na przetwarzanie danych osobowych skutkuje tym, że pracodawca nie może zapoznać się z CV, ani zadzwonić do potencjalnego kandydata na dane stanowisko w celu umówienia się na spotkanie rekrutacyjne. Przykładowo taka zgoda może brzmieć: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez [tutaj wskazać nazwę pracodawcy] w celu i zakresie niezbędnym w procesie rekrutacyjnym”.

Jak napisać pierwsze CV?

Odpowiedź na pytanie jak napisać pierwsze CV jest oczywista – powinno ono zawierać pozycje o których mowa powyżej. Największy wyzwaniem w przypadku pierwszego CV jest pozycja doświadczenie. Zastanawiasz się jak pisać CV, skoro nie masz doświadczenia i zaczynasz dopiero swoją ścieżkę zawodową. Na początku powinieneś wziąć głęboki oddech i przestać się tym przejmować, gdyż każdy z nas kiedyś zaczynał swoją przygodę na rynku pracy. Zastanów się – może odbyłeś już jakieś staże lub praktyki? Jeżeli tak warto o nich w tym miejscu napisać. Jeżeli nie odbywałeś pomiń tą pozycję, ewentualnie wpisz swoje mocne strony oraz uzasadnij, dlaczego aplikujesz na to stanowisko i co może dać Ci ta praca, jakie Twoje umiejętności rozwinąć. Dobrym pomysłem jest dołączenie do CV listu motywacyjnego w którym to wszystko opiszesz. Pamiętaj, że Pracodawcy dają szansę ludziom młodym i chętnie ich szkolą, gdy widzą potencjał w pracowniku.

Leave a comment