Skip to content Skip to footer

Idealne CV

Kto choć raz starał się o pracę, doskonale zdaje sobie sprawę, że napisanie dobrego i oryginalnego CV to nie lada wyzwanie. Dlaczego? To najczęściej ten dokument decyduje o tym, czy przyszły pracodawca zwróci na nas uwagę, czy też staniemy się dla niego obojętni. Dlatego też podpowiadamy jak napisać idealne CV.

1. Jak powinno wyglądać?

Idealne CV powinno być czytelne i jasne dla osoby, która dostaje je do ręki. Czcionka powinna być na tyle czytelna, że każdy (bez okularów) spokojnie porazi sobie z odczytaniem wszystkich najważniejszych informacji o kandydacie starającym się o prace. Dodatkowo, idealne CV powinno znajdować się na jednej kartce (ilość stron wcale nie świadczy od bogatym doświadczeniu).

2. Najważniejsze informacje

Niektóre osoby pisząc swoje CV zwracają uwagę na dość nieistotne kwestie. 50-latek starający się o nową pracę powinien w swoim CV skupić się na najważniejszych pracach, które wykonywał, które maja związek z tym stanowiskiem o które obecnie się stara. W takim CV nie ma bowiem potrzeby wpisywania, gdzie uczęszczał do podstawówki czy do liceum. Warto tu się skupić na doświadczeniu oraz pracy w konkretnym zawodzie.

3. Co powinno zawierać idealne CV?

Każde CV powinno być tworzone pod konkretne stanowisko, o które stara się pracownik. Oznacza to, że w momencie kiedy staramy się o pracę w księgowości powinniśmy opisać swoje doświadczenie w tej branży a nie np. koncentrować się na pracach studenckich, które nic kompletnie nie maja wspólnego z księgowością. Takie CV powinno więc zawierać następujące dane: imię, nazwisko, datę urodzenia, adres zamieszkania, informacje o zdobytym wykształceniu (nazwę szkoły średniej oraz szkoły wyższej), dokładnie opisane doświadczenie w konkretnym zawodzie: lata pacy, zajmowane stanowisko, obowiązki itp. W CV powinna znaleźć się również rubryka „zainteresowania”, która pozwala pracodawcy poznać osobę, która stara się o pracę. Dlatego też warto w tym punkcie wpisać rzeczywiste zainteresowania i hobby – kto wie, może przyszły szef również lubi sport, muzykę czy kino takie jak my?

Jak wynika z powyższego, napisanie idealnego CV wcale nie musi być trudne. Wystarczy zastosować się do kilku powyższych wskazówek, by powstała całkiem dobra wizytówka naszej osoby. Najważniejsze to, by nasze CV było rzetelne oraz prawdziwe. Dobrze jest również dołączyć do niego wszelkie dokumenty poświadczające o naszym wykształceniu i doświadczeniu w zawodzie.

Leave a comment