Skip to content Skip to footer

Co zrobić w przypadku zatrzymania ciężarówki we Włoszech?

Ze względu na to, że północne Włochy to jeden z najbardziej eksploatowanych szlaków transportowych na świecie i wielu przewoźników z różnych państw korzysta z tych tras. tamtejsza policja bardzo często kontroluje ten obszar, a włoskie prawo transportowe zostało zaostrzone. Wskutek nieprzestrzegania nie tylko przepisów drogowych, lecz także procedur związanych z transportem, nakładane są na przewoźników dotkliwe kary finansowe, a nawet zatrzymanie ciężarówki we Włoszech. Warto zatem wiedzieć, co zrobić by odzyskać w takim przypadku pojazd.

Przyczyny zatrzymania ciężarówki we Włoszech

Przede wszystkim należy wiedzieć, z jakich powodów policja włoska może użyć takiego środka jak zatrzymanie ciężarówki we Włoszech. Po pierwsze ze względu na wykroczenie w ruchu drogowym lub złamanie przepisu prawa transportowego. Przykładem może być przewożenie ładunków bez specjalnego zezwolenia lub brak dokumentów, np. listu przewozowego CMR. Drugą kategorią sankcji jest sankcja pośrednia, która zdarza się w przypadku, gdy kierowca nie może od razu opłacić mandatu za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku zagranicznych kierowców, by uniknąć uchylania się od zapłaty.

Konsekwencje wynikające z zatrzymania pojazdu

Pierwszym zobowiązaniem wynikającym z zatrzymania pojazdu jest konieczność opłacenia przez przewoźnika kosztów holowania na parking depozytowy. Ponadto należy uiścić należność za przechowywanie pojazdu na parkingu. Wobec tego, karą jest nie tylko samo zatrzymanie pojazdu, lecz także wiąże się to z dodatkowymi opłatami.

Działania po zatrzymaniu pojazdu

W takim przypadku zawsze warto skonsultować się z profesjonalistami, którzy specjalizują się w takiej dziedzinie jak prawo transportowe we włoszech kancelaria, Pomogą nie tylko szybko odzyskać pojazd i uniknąć dodatkowych opłat, lecz także złożyć skuteczne odwołanie. Warto wiedzieć, że we Włoszech istnieje jedna podstawowa zasada dotycząca nakładania mandatów. Jego przyjęcie i opłacenie oznacza przyznanie się do winy, wobec czego nie ma możliwości odwołania. Można zatem opłacić od razu mandat i przyznać się do winy, co skutkuje unieruchomieniem auta na 3 miesiące lub też zastosować procedurę odwołania. Ze względu na to, że procedura jest dość skomplikowana, a odwołanie powinno zostać sporządzone w języku włoskim, warto zatrudnić do tej czynności specjalistów z dziedziny prawo transportowe we Włoszech kancelaria.

Podsumowując, poruszając się po włoskich drogach należy przestrzegać tamtejszego prawa. Istotne jest nie tylko odpowiednie stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, lecz także kwestie formalne dotyczące przewożonego ładunku. Brak odpowiedniej dokumentacji może bowiem wiązać się z dotkliwymi konsekwencjami dla przewoźnika.

Leave a comment