Skip to content Skip to footer

Co to jest certyfikat SSL i do czego się go używa?

Certyfikat SSL jest uniwersalnym, stosowanym już powszechnie protokołem szyfrowania danych, z którym z całą pewnością spotkał się każdy użytkownik Internetu. W pasku adresowym przeglądarki oznaczony jest symbolem zamkniętej kłódki, jeżeli oczywiście jest obecny. Jego brak symbolizowany jest przez kłódkę otwartą. Co faktycznie oznaczają te symbole? Czym jest certyfikat SSL i do czego służy? Jak uzyskać certyfikat SSL za darmo?

Certyfikat SSL – co to jest?

Jak już wspomniano, certyfikat SSL jest uniwersalnym protokołem szyfrowania danych. Co to oznacza. Może być używany do szyfrowania połączeń pomiędzy przeglądarką w naszym komputerze a stroną internetową. Jego uniwersalność polega z kolei na tym, że umożliwia bezpieczne łączenie nie tylko z witrynami, ale również serwerami FTP, czy serwerami poczty elektronicznej. Certyfikat ten zapewnia więc internautom bezpieczeństwo we wszystkich obszarach sieciowego życia.

Najważniejsze rodzaje certyfikatów SSL

Warto wiedzieć, że istnieją różne typy serwerów SSL. Najprostszym rozwiązaniem jest certyfikat typu DV, czyli Domain Validation. Zabezpieczenie takie stosowane jest dziś przez większość prostych stron internetowych. Dostępne jest również jako darmowy certyfikat ssl. Kolejnym stopniem jest certyfikat OV – Organization Validation, który zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa. Najwyższy stopień ochrony zapewniany jest przez certyfikaty typu EV, czyli Extended Valdation. Stosowane są one przez witryny gromadzące duże ilości wrażliwych danych o użytkownikach, które muszą być zabezpieczone w sposób szczególny. Należą do nich na przykład strony związane z bankowością elektroniczną, czy witryny działających w sieci urzędów.

Darmowy certyfikat SSL dla mojej witryny

Trzeba wiedzieć, że dla swojej witryny można uzyskać również certyfikat SSL za darmo, co jest szczególnie istotne w przypadku nowych stron, których właściciele z różnych powodów nie chcą inwestować dużo. Takie rozwiązanie ma kilka podstawowych zalet. Po pierwsze można ograniczyć koszty rozwoju witryny, w przypadku której do końca nie wiadomo jeszcze, jak dużo właściciel chce w nią zainwestować. Możliwe jest też uzyskanie w en sposób podstawowego bezpieczeństwa dla użytkowników strony, co jednocześnie zwiększa jej wiarygodność. Certyfikat SSL ma też swoje wady, jak dostęp głównie do typu DV, czy konieczność częstego odnawiania.

Leave a comment