Mało kto wie, że pierwszy etap analizowania przysłanych CV, trwa zaledwie… 6 sekund. Czas ten osoba rekrutująca poświęca na krótką analizę danych, kierując się przy tym zasadą pierwszego wrażenia. Tyle właśnie czasu potrzeba, by osoba mogła wyrobić sobie podstawowe zdanie na czyiś temat.
CV wykonane ręcznie, czy z kreatorem?
Kreator CV to bardzo przydatne narzędzie, które niewątpliwie pomaga wzbudzić pozytywne pierwsze wrażenie na osobie rekrutującej. Kluczem jest tu grafika, na której najprawdopodobniej skupi się ona przez wspomniane 6 sekund. Dlatego tak ważne jest, by przedstawione tam dane miały jak najbardziej atrakcyjną, ale też i wiarygodną formę. Jak uzyskać taki efekt za pomocą kilku prostych sposobów?
Po pierwsze – liczy się zdjęcie. Musi ono przedstawiać pogodną i pozytywnie nastawioną do życia osobę. Nie może jednak być żywiołowe lub pełne ekspresji. Po drugie – ważna jest dobre rozplanowanie przedstawionych informacji. Owszem, przez pierwsze kilka sekund nie można ich wszystkich przeczytać (a tym bardziej zapamiętać). Niemniej muszą one być widoczne i to na pierwszy rzut oka!
Maksyma zawsze ważna
Kandydat do pracy powinien w swoim CV przedstawić – najlepiej tuż pod zdjęciem – krótkie zdanie, które będzie go jak najlepiej charakteryzować. Jeśli wykorzystuje się do tego celu pomoc kreatora CV, może ono być zaprezentowane z zastosowaniem ciekawej i artystycznej czcionki (najlepiej dopasowanej do reszty treści). Powinno ono też być zgodne z informacjami na temat kandydata.
Zdanie to może być dobrane również w kontekście przyszłej pracy. Niekoniecznie musi być to cytat! O wiele ciekawszym rozwiązaniem będzie wymyślenie własnej maksymy. Dzięki temu kandydat do przyszłej pracy wyróżni się na tle innych osób, co w procesie rekrutacji jest bardzo ważne.
Kreator a zasada „F”
Jeśli kandydat do pracy wykorzystuje kreator cv, to powinien oprzeć się na tak zwanej zasadzie litery F. Otóż wszelkie najważniejsze informacje powinny zostać zawarte po lewej stronie dokumentu, gdyż każdy człowiek w naturalny sposób czyta od lewej. Z kolei to, co znajduje się po prawej stronie dokumentu, powinno być odpowiednio pogrubione (chodzi o pojedyncze, istotne w kontekście rekrutacji dane).
Oczywiście dostosowanie się do powyższych zasad nie gwarantuje zdobycia wymarzonej pracy. Ta sama zasada dotyczy korzystania z kreatora CV. Niemniej w ten sposób „wnioskodawca” znacznie zwiększa swoje szanse podczas procesu rekrutacji. Dzięki temu istnieje spora szansa, że osoba rekrutująca pochyli się przez dłuższy czas nad wybranym dokumentem.