Skip to content Skip to footer

Jak przygotować się do matury z języka angielskiego?

Matura to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu większości z nas, dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować. Jeśli zaplanujemy naukę odpowiednio wcześnie i dobrze rozłożymy materiał, wszystko powinno pójść po naszej myśli. Co może się okazać przydatne w przygotowaniach?

Dobre repetytoria

Repetytoria to podręczniki obejmujące swoim zakresem cały przekrój materiału potrzebnego do egzaminu. Przed zakupem dobrze jest przejrzeć przynajmniej spis treści książki, żeby mieć pewność, że będzie odpowiadała naszym potrzebom.

Dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcieliby trochę zaoszczędzić to zakup repetytoriów z drugiej ręki. Na portalach aukcyjnych nie brakuje ofert sprzedaży wystawionych przez maturzystów, którzy mają już egzamin za sobą. Używane repetytoria zwykle nie ustępują w niczym nowym, a są od nich znacznie tańsze.

Własnoręcznie przygotowane fiszki

Jeden z najskuteczniejszych sposobów na naukę obcojęzycznych słówek to przygotowanie fiszek. Fiszki to niewielkie karteczki, na których z jednej strony umieszcza się słówka, których chcemy się nauczyć, a na drugiej ich polskie tłumaczenie.

Korzystanie z fiszek jest o tyle wygodne, że karteczki mają niewielkie rozmiary i możemy mieć je zawsze przy sobie. Dzięki temu możemy wykorzystać na naukę każdą wolną chwilę, na przykład wtedy, gdy jedziemy tramwajem czy autobusem albo czekamy w poczekalni u lekarza.

Korepetycje z lektorem

Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie przygotować się do egzaminu, dobrym pomysłem mogą okazać się korepetycje angielski. Nauka w towarzystwie ma jedną ważną zaletę — pozwala obiektywnie spojrzeć na to, co już umiemy i ocenić, która część materiału będzie wymagała z naszej strony więcej pracy.

Aby korepetycje angielski przyniosły nam spodziewane rezultaty, dobrze jest włożyć nieco wysiłku w wybór odpowiedniego lektora. Jeśli naszym nauczycielem zostanie student, który kilka miesięcy temu sam zdawał maturę, szanse na to, że rzeczywiście będzie w stanie nam pomóc, są raczej niewielkie. Znacznie lepszym pomysłem jest nawiązanie współpracy z nauczycielem, który nie tylko ma szerszą wiedzę i doświadczenie w nauczaniu, ale niejednokrotnie może nam również udzielić praktycznych wskazówek na temat przebiegu samego egzaminu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze szkoły językowej International House z Bielska Białej

Leave a comment