Już sama nazwa wywołuje uśmiech na twarzy. Krówki to cukierki, które znają w Polsce wszyscy, to nasza rodzima specjalność. Cukierki krówki mają swoje początki w Poznaniu (to przed II Wojną Światową), ale od dziesięcioleci kojarzone są z Milanówkiem. Na papierku prawdziwej krówki widnieje obrazek… krowy właśnie. Słusznie, bo bez krowiego mleka nie ma krówki.
Jak to się robi?
Krówka cukierek składa się z zaledwie kilku składników cukru, mleka i masła lub margaryny. Sztuką jest ich właściwe połączenie. I nie jest to kwestia tylko proporcji, ale też właściwa obróbka, cierpliwe mieszanie i odparowywanie w odpowiedniej temperaturze. Krówka cukierek ma mieć chrupiący, kruchy wierzch i lekko ciągnący się środek. Co ciekawe – znaczenie ma także sposób pakowania. Otóż cukierki pakowane ręcznie są właśnie takie – kruche, z ciągnącym się środkiem. Pakowane mechanicznie – twardsze i suchsze.
Można także z dodatkami
Choć baza jest prosta to cukierki krówki mogą mieć różne dodatki. Najczęstszym jest wanilia, ale całkiem sporo jest też krówek z dodatkiem kakao. Mniej oczywiste składniki to sezam, mak a także – to pomysł ostatnich lat – sól. Każdy dodatek nieco oddala wyrób od klasycznej krówki. Nie da się ukryć, że to te najzwyklejsze cieszą się największą popularnością.
Firmowy gadżet, słodka pamiątka
Pyszne polskie krówki są chętnie wykorzystywane jako urocze nośniki reklamowe. Z logo firmy na opakowaniu są bardzo lubianym materiałem promocyjnym. Wykorzystuje się je też jako słodkie upominki na prywatnych uroczystościach, takich jak śluby, rocznice czy komunie. Krówki cukierki przywodzą na myśl smaki dzieciństwa i to jeden z powodów, dla których tak chętnie po nie sięgamy przy tak różnych okazjach.
Domowe wyroby czyli zrób to sam
Jest wielu producentów cukierków krówek ale można spróbować też sił jako cukiernik we własnej kuchni. Wystarczy rondel, dwie szklanki cukru i dwie szklanki mleka, pół kostki masła albo margaryny. Oraz bardzo dużo cierpliwości, bo składniki trzeba włożyć do garnka i mieszać, mieszać, mieszać aż masa będzie miała brązowy kolor i będzie jednolita. Wtedy przekłada się ją do brytfanki lub na głęboki talerz i kroi na kawałki. Tak przygotowane słodycze można własnoręcznie zapakować w papier a potem do pudełeczka lub słoika i voilà – wspaniały prezent gotowy.