Skip to content Skip to footer

Przejęcie firmy – krok po kroku

Przejęcia firm to złożone procesy, będące rodzajem transakcji, w efekcie której grupa inwestorów przejmuję kontrolę nad danym przedsiębiorstwem. Jak przebiega takie działanie? Poniżej wymieniamy jego główne etapy.

Znalezienie firmy

Pierwszym krokiem, który trzeba wykonać, jest oczywiście wybór celu, czyli odpowiedniego przedsiębiorstwa. Kwestia ta zależy od wielu czynników, jednak warto zauważyć, że do przejęcia szczególnie często dochodzi w dwóch przypadkach: gdy dana firma chce poszerzyć obszar działania lub gdy inwestor pragnie ulokować swój kapitał w obiecującym przedsięwzięciu.

Zdarza się, że podczas poszukiwań trafia się na bardzo wiele różnorodnych celów, dlatego niezbędne jest stworzenie listy. Inwestorzy muszą również dołożyć starań, by w jak najkrótszym czasie dotrzeć do właścicieli poszczególnych przedsiębiorstw i nawiązać z nimi właściwą relację. Pomocny jest tu dokładny research m.in. w postaci wywiadów, analiz, raportów.

Reakcja właścicieli

Po zidentyfikowaniu celu, inwestorzy kontaktują się z właścicielami przedsiębiorstwa w sprawie przejęcia firmy. To ważny etap, jednak trzeba mieć świadomość, że wielu z nich może taką propozycję z góry odrzucić i nie wykazywać jakiegokolwiek zainteresowania transakcją.

Co zatem należy zrobić? Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednie przedstawienie swojej oferty. Szczególną rolę odegrać może podkreślenie wszystkich korzyści, jakie zyska właściciel, który zdecyduje się wyrazić ostatecznie zgodę na przejęcie firmy. Wymieniane atuty powinny dotyczyć nie tylko finansów, ale także pozaekonomicznych kwestii.

Negocjacje i weryfikacja

Sam wybór przedsiębiorstwa wymaga również dokładnej analizy i zapoznaniu się z wieloma szczegółami ewentualnej transakcji. Ważna jest więc wycena – tę przeprowadzić można różnorodnymi metodami. Przy przejęciu firmy istotna jest także dogłębna analiza jej struktury i organizacji oraz weryfikacja danych dotyczących wybranego podmiotu. Nie można również zapomnieć o zwróceniu uwagi na szanse sprawnego działania przedsiębiorstwa po dokonaniu zmiany.

Przejęcia firm to często skomplikowane procesy, który wymagają właściwego przygotowania. Niezbędny jest przy tym również czynny udział i angażowanie się wszystkich właścicieli w prawidłowe działanie przedsiębiorstwa po dokonaniu zmian.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

Leave a comment