Skip to content Skip to footer

Wybór odpowiednich palet

Palety to takie konstrukcje, które wpisały się mocno w branżę transportową. Raczej trudno wyobrazić sobie, że dostarczane materiały budowlane czy różne inne artykuły będą załadowane luzem w samochodzie dostawczym. Paleta wpływa na ogromny komfort, ponieważ często wystarczy podjechać wózkiem widłowym i bez żadnego większego wysiłku przenieść wiele materiałów naraz.

Rodzaje palet

Na rynku przemysłowym występuje wiele producentów palet. Zarówno producent palet, jak i producent europalet stara się stworzyć produkty wysokiej jakości, które będą satysfakcjonowały klientów.

Jedną z najpopularniejszych rodzajów palet dostępnych na rynku jest europaleta. Jest to paleta ze standardem europejskim. To znaczy, że we wszystkich unijnych krajach za standard traktuje się paletę o wymiarach 1200 x 800 x 145 mm i wadze niespełna 26 kg. To produkt bardzo wysokiej jakości. Drewno, z którego wykonuje się europalety, powinno wzorować się znaczącą wytrzymałością. Szacuje się, że nośność tego typu palety to około 1500 kg. Ważną kwestią jest fakt, że nie każdy może tworzyć europalety. Są to licencjonowane produkty, a pieczę nad nimi sprawuje organizacja EPAL. Jeśli chodzi o naprawianie wadliwych palet, to także nie każdy może podjąć się tego zadania.

Palety jednorazowe są natomiast o wiele mniej wytrzymałe. Do ich produkcji bardzo często używa się odpadków. Jeśli chodzi o konkretne drewno, to jest to drzewo iglaste – II albo III gatunku. Są one dopasowywane do konkretnego materiału, który będzie na nich transportowany.

Jakie są zalety palet jednorazowych?

Paleta jednorazowe nie jest ryzykownym wyjściem. Odpowiednio przygotowana paleta pozwoli na bezpieczne transportowanie wybranych produktów. Ważne, by dopasować jej nośność do konkretnego materiału.

Palety jednorazowe często są wystarczające do przewożenia niewielkich materiałów. Świadczą o tym odpowiednie certyfikaty.

Niewątpliwą zaletą jest mniejszy koszt transportu za pomocą palety jednorazowej. Produkcja palet jednorazowych jest tańsza, dlatego producent palet nie będzie wymagał zbyt wysokich kosztów. Zwłaszcza producent europalet pozwoli sobie, by zakup przez klientów zwykłych jednorazowych palet cechował się niską kwotą. Produkcja palet jednorazowych jest zdecydowanie niższa od produkcji europalet.

Leave a comment