Rodzice od czasami chcą spędzić romantyczny wieczór lub po prostu zająć się swoimi sprawami albo muszą pracować i nie mają co zrobić ze swoją pociechą. Istnieje wiele powodów, dla których warto lub trzeba od czasu do czasu lub regularnie zatrudniać opiekunkę do dzieci.
Kto może pracować jako niania?
Opiekunka do dziecka nie musi mieć żadnych specjalnych kwalifikacji, przeszkolenia ani wykształcenia, a nawet żadnych zezwoleń. Dlatego szczególnie uczniowie i studenci decydują się na pracę w niepełnym wymiarze godzin jako opiekunki do dzieci. Z prawnego punktu widzenia młode osoby w wieku 13 lat i starsze mogą wykonywać taką pracę.Jednak wyszkoleni specjaliści również często podejmują pracę niani. Zdarza się, że jest to ich główne źródło dochodu, które może się okazać bardziej intratne niż praca na etacie w szkole, żłobku czy przedszkolu.
Ile zarabia niania?
To, jak wysokie są koszty opieki nad dzieckiem, zależy od regionu, liczby dzieci, którymi należy się opiekować, przydzielonych zadań i doświadczenia zaangażowanej opiekunki. Średnio koszty wahają się od 10 do 25 zł za godzinę.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej opiekunki do dziecka?
Przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniej osoby, której powierzymy nasze dziecko, należy wziąć pod uwagę parę rzeczy, które pomogą w dokonaniu wyboru.To ile zarabia niania, jest ważne, ale drugorzędne. Najważniejsze jest jakim jest człowiekiem, jej doświadczenie i umiejętności oraz pierwsze wrażenie jakie na nas zrobi.Opiekunka musi przede wszystkim czerpać przyjemność z pracy z dziećmi i wczuwać się w ich potrzeby. Dziecko szybko wyczuwają nastroje i zaangażowanie. Dlatego bardzo ważne jest, aby dziecko dobrze dogadywało się z opiekunką, lubiło ją i darzylo zaufaniem.Sporą zaletą jest jeśli opiekunka ma już pewne doświadczenie w opiece nad dziećmi. Nie musi to być koniecznie praktyka w przedszkolu lub szkole. Opieka nad młodszym rodzeństwem może również dostarczyć cennych doświadczeń i wiedzy, które można wykorzystać w opiece nad dziećmi.Nie wszystko można sprawdzić przed zatrudnieniem niani, jednak pewne cechy są pożądane. Przede wszystkim powinna być empatyczna i wyczuwać potrzeby dziecka, uważna, uczciwa i rzetelna.
Jak wypłacać wynagrodzenie?
To ile zarabia niania, zależy od umowy miedzy nią a rodzicami. W większości przypadków płatność dokonywana jest w gotówce i wypłacana opiekunowi bezpośrednio po zakończeniu opieki nad dzieckiem. Jeśli jednak opiekunka przychodzi regularnie, zaleca się wypłatę wynagrodzenia raz lub dwa razy w miesiącu po wcześniejszym uzgodnieniu.