Skip to content Skip to footer

Kompensacja mocy biernej – co to jest?

Dzięki kompensacji mocy biernej można zredukować koszty związane z korzystaniem z energii elektrycznej. Czym dokładnie jest kompensacja mocy biernej?

Wysokość rachunków za prąd stale rośnie. W związku z tym odbiorcy prądu poszukują coraz to nowych sposobów na to, aby je obniżyć. Wśród nich znajduje się kompensacja mocy biernej, inaczej określana także jako kompensacja energii biernej.

Moc bierna i jej kompensacja

Kompensacja mocy biernej Katowice czy też energii biernej nazywa się korzystanie z odpowiednich urządzeń, które pozwalają na zmniejszenie emisji mocy biernej, co z kolei przekłada się na niższą wysokość rachunków za prąd.

W obwodzie prądu znajdują się trzy różne typy mocy, a mianowicie są to:
– moc czynna P – służy do pracy użytkowej, na przykład do zamiany na ruch, ciepło czy światło
– moc bierna Q – pomiędzy źródłem prądu a urządzeniem odbierającym energię, nie jest używana do pracy użytkowej, ale jest niezbędna do działania urządzeń
– moc pozorna S – suma geometryczna mocy czynnej oraz mocy biernej

W przypadku energii biernej dochodzi do jej pobierania, ale nie jest ona zużywana. Przepływa ona pomiędzy elektrownią a odbiorcą energii. Może być ona podzielona dodatkowo na dwie kategorie, a dokładnie na:

– energię bierną pobraną – indukcyjną – wymagana do pracy transformatorów silników, pieców
– energię bierną oddaną – pojemnościową – pojawia się na długich odcinkach kabli pod napięciem, kondensatorach, oddawana jest przez oświetlenie LED, urządzenia UPS do podtrzymywania zasilania

Zarówno moc pobrana, jak i oddana powodują straty energetyczne, a także zmniejszają sprawność kabli, sprzętów elektrycznych. Rozwiązaniem jest kompensacja mocy biernej u odbiorcy energii.

Dlaczego kompensacja mocy biernej ma tak duże znaczenie?

Kompensacja mocy czy kompensacja energii biernej to sposób obniżenie współczynnika mocy, a także pozwala on na zmniejszenie kosztów prądu, a także na wydłużenie czasu żywotności urządzeń i okablowania.

Aby kompensacja energii biernej była możliwa, stosuje się wtedy specjalne kompensatory, na przykład zawierające specjalne baterie kondensatorów, które zapobiegają stałemu przepływowi mocy biernej pomiędzy urządzeniami a elektrownią. Wówczas moc bierna przepływa pomiędzy urządzeniem a kompensatorem i daje znaczne oszczędności! A tych wszyscy szukają w dzisiejszych czasach!

Leave a comment