Kisteny są typem skrzyniopalet powszechnie wykorzystywanym w rozmaitych gałęziach przemysłu. Dzięki skrzyniowej budowie są niezastąpione przy przechowywaniu drobniejszych przedmiotów, co jest bardzo pożądaną cechą przy pracach produkcyjnych, magazynowych oraz w przemyśle. Najczęściej spotykane są skrzyniopalety z plastiku. Dlaczego?
Zalety zastosowania polipropylenu
Jedną z zalet wykorzystania plastiku zamiast drewna jest waga. Jest to niezwykle istotny czynnik, zwłaszcza jeśli kisteny mają być transportowane, a przecież w prawie każdej branży prędzej czy później zachodzi taka potrzeba. Dobrej jakości plastik może być nawet 2 do 3 razy cieńszy przy zachowaniu podobnej wytrzymałości i nośności. Pomimo mniejszej wagi zachowują one oryginalne rozmiary palet drewnianych, co ułatwia ich użytkowanie zamiennie, w jednym zakładzie, razem z drewnianymi konstrukcjami.
Pomimo swojej mniejszej wagi skrzyniopalety z plastiku są bardzo wytrzymałe. Zarówno na obciążenia, ale także na zarysowania, jak i uszkodzenia mechaniczne. I tak na przykład drewniana paleta, która upadnie z wysokości co najmniej jednego metra, może ulec zniszczeniu tylko pod wpływem swojej własnej masy, co nie ma miejsca w wypadku o wiele bardziej elastycznych palet plastikowych.
Inną zaletą wynikającą z wybranego materiału jest możliwość swobodnego wyboru kształtów. Jest to możliwe właśnie dzięki procesowi produkcyjnemu, podczas którego plastyczny materiał rozgrzany do wysokich temperatur może przybrać niemalże dowolny kształt. Umożliwia to znalezienie kistenów o mniej oczywistych kształtach, mogą np. przypominać literę L lub T. Ta właściwość z kolei pozwala na lepsze wykorzystanie ograniczonej powierzchni magazynowej.
Kisteny przyjazne środowisku?
Dzięki przedłużonej żywotności oraz możliwości ponownego wykorzystania materiału do produkcji innych plastikowych przedmiotów w przyszłości skrzyniopalety z plastiku wbrew pozorom są bardziej przyjazne środowisku niż te wykonane z drewna. Te drewniane owszem są produkowane z ekologicznego materiału, ale zniszczonego drewna praktycznie nie da się wykorzystać do innych celów niż spalenie, co nie jest obojętne dla naszej atmosfery. Plastikowe natomiast zazwyczaj powstają z surowców wtórnych, przyczyniając się do redukcji plastikowych śmieci w środowisku, ale również same podlegają łatwej i taniej dalszej obróbce.