Druk offsetowy i cyfrowy to dwie technologie, które cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. Obie te metody posiadają pewne cechy wspólne, jednak występują między nimi zasadnicze różnice. Decydując się na zlecenie usługi wydruku, warto zapoznać się z informacjami na ich temat oraz wybrać najbardziej opłacalną opcję.
Specyfika druku offsetowego
Druk offsetowy nazywany jest również techniką druku płaskiego, ponieważ w tym przypadku wszystkie elementy matrycy drukarki znajdują się na tym samym poziomie. Metoda ta pozwala na szybkie i tanie przygotowanie wydruków na różnych materiałach, np. papierze offsetowym, powlekanym czy kartonie.
W druku offsetowym stosuje się farby olejowe i maziste o dużej intensywności, co przekłada się na wysoką dokładność wydruku. Technologia ta wykorzystywana jest do produkcji m.in. plakatów, katalogów czy map, a także innych produktów poligraficznych.
Charakterystyka druku cyfrowego
Druk cyfrowy to obecnie najpopularniejsza metoda nanoszenia druku na podłoże. W tym przypadku zastosowanie znajdują elektrofotograficzne maszyny drukarskie, które przygotowują wydruk na podstawie danych graficznych przesłanych z komputera. Technologia ta nie wymaga stosowania form drukarskich i nośników pośrednich, dzięki czemu jest szybka i ekonomiczna.
Druk cyfrowy pozwala na uzyskanie wysokiej jakości produktów w krótkim czasie, umożliwiając ekspresowe przygotowanie wizytówek, katalogów, ulotek oraz innych materiałów o zastosowaniu reklamowym. Niemałą zaletą pozostaje możliwość realizacji poszczególnych zleceń na różnych gramaturach i podłożach, a także opcja personalizacji wydruków.
Druk offsetowy czy cyfrowy?
Wybór konkretnej technologii powinien zależeć przede wszystkim od wielkości nakładu. Druk offsetowy sprawdza się przy dużym zapotrzebowaniu, natomiast cyfrowy przy stosunkowo niskiej ilości materiałów. W przypadku tej pierwszej metody, realizacja niewielkiej liczby wydruków może się okazać po prostu nieopłacalna.
Za wyborem druku cyfrowego przemawia opcja personalizacji przygotowywanych materiałów, której możliwości są mocno ograniczone w przypadku technologii offsetowej. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że obie metody oferują obecnie bardzo zbliżoną jakość.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Eticod.pl.