Skip to content Skip to footer

Jak wybrać dobrego adwokata dla spółki

Obsługa prawna spółek obejmuje różne rodzaje pomocy prawnej, z jakiej korzysta zarząd czy właściciele spółki. Wiele kancelarii prawnych zajmuje się rejestracją spółek, ale również oferuje do sprzedaży spółki już zarejestrowane, dzięki czemu ich przyszli właściciele mogą zaoszczędzić sporo czasu.

Od rejestracji do reprezentacji

W wielu przypadkach adwokat z kancelarii reprezentuje spółkę na podstawie specjalnego upoważnienia, przy czym wspomniana reprezentacja może dotyczyć zarówno prowadzonych spraw sądowych, jak i postępowań prowadzonych przez różne organy państwowe, w tym w szczególności organy skarbowe.

Najczęściej do pierwszego kontaktu z kancelarią oferującą obsługę prawną spółek dochodzi na etapie rejestracji spółki, gdy potrzebna jest kancelaria, odpowiedzialna za przygotowanie wszystkich dokumentów niezbędnych przy rejestracji. Bardzo często ta sama kancelaria przejmuje również obsługę prawną spółki. Tu warto pamiętać, że różne spółki mogą mieć różne oczekiwania co do zakresu spraw prawnych, w jakie powinna być zaangażowana kancelaria zewnętrzna.

Adwokat od wszystkiego?

Niektóre spółki oczekują, aby adwokat, który został wskazany przez zewnętrzną kancelarię do reprezentowania spółki, zajmował się kompleksowo wszystkimi sprawami prawnymi, z jakimi zwraca się do kancelarii spółka. Wspomniane sprawy to jednak nie tylko konieczność reprezentowania klienta w sądach, ale również np. odpowiedzialność za tworzenie regulaminów wewnętrznych czy umów z kontrahentami.

Niektóre kancelarie oferują swoje wsparcie także np. przy reprezentowaniu swojego klienta, jakim jest spółka, w sądach cywilnych i sądach pracy, jednak większość z nich wspiera spółki w zakresie prawa administracyjnego oraz we wszystkich aspektach działalności spółki. Obsługa prawna spółek może obejmować tworzenie dokumentów typu akty prawne, zarządzenia i akty normatywne, tworzone na użytek wewnętrzny. Jednak już konieczność tworzenia analogicznej dokumentacji na potrzeby zewnętrzne może wymagać renegocjowania zawartej z kancelarią umowy.

Specjalizacja przede wszystkim

Wybierając kancelarię warto się zastanowić nad głównym zakresem obsługi prawnej, w jakiej kancelaria poprzez delegowanego adwokata, ma wspierać spółkę. Pozwoli to na wybór kancelarii, która będzie się specjalizować właśnie w obsłudze prawnej spółek.

Jeśli natomiast pojawi się konieczność poszerzenia współpracy o dodatkowe pola prawne, wówczas kancelaria może wskazać kolejnych adwokatów, którzy będą się specjalizować np. w prawie karnym czy cywilnym i którzy jednocześnie będą mogli reprezentować spółkę po podpisaniu odpowiednich dokumentów.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na aliantlaw.pl