Skip to content Skip to footer

Podstawowe narzędzia w pracy kominiarza

Podstawowe narzędzia w pracy kominiarza

Każda praca wymaga odpowiedniego zaplecza sprzętowego. W wypadku kominiarzy podstawowe narzędzia pozostają niezmienne od lat. Mimo technicznych nowinek sklep kominiarski nadal oferuje wyposażenie niewiele różniące się w budowie od tego używanego, gdy w miastach górowały ceglane kominy. Jak wygląda więc podstawowy sprzęt kominiarski?

Szczotki i wyciory

W każdym sklepie kominiarskim, jako podstawowe narzędzia figurują szczotki, wyciory i czyściki. Wykonane są zazwyczaj z różnej grubości drutów (choć obecnie spotykamy również takie z tworzyw sztucznych). W wypadku wyciorów na jednym końcu znajdziemy gwint, na drugim pętlę, które służą do mocowań na pręcie kominiarskim lub lince. Wyciory robione są w różnych kształtach (okrągłe, podłużne) oraz o różnej średnicy. Posiadanie całego zestawu jest niezbędne ze względu na różnice w budowie przewodów kominowych.

Szczotki kominiarskie zbudowane są podobnie jak wyciory, jednak ich włosie jest gęstsze. Sklep kominiarski oferuje różne ich kształty ze specjalistycznym przeznaczeniem do czyszczenia trudno dostępnych miejsc. Możemy spotka między innymi szczotki do rdzy, do lin, pędzelki, gwiazdy i wiele innych.

Przepchanie, przebijanie i udrażnianie

Niedrożności kominowe są jedną najczęstszych przyczyn wzywania kominiarza. Posiada on cały asortyment sprzętów niezbędnych, aby poradzić sobie z tym problemem. Przepychacze i pręty do nich są podstawowym narzędziem przywracania drożności. Oferta sklepów kominiarskich w tym zakresie jest dość szeroka. Na przykład istnieje możliwość nabycia zarówno prętów prostych, jak i giętkich.

Kule do przepychania robione są z różnego rodzaju metali. Sklep kominiarski oferuje w tym zakresie narzędzia stalowe, aluminiowe oraz żeliwne. Kominiarz ma do wyboru również dużą ilość średnic kul ze względu na dużą różnorodność kominów.

Bolce i groty służą do przebijanie szczególnie zbitych nawałów sadzy. Obciążniki, niejednokrotnie, pokryte są wypustkami lub mają kształt podobny do wierteł. Wszystko po to, by skutecznie poradzić sobie z najgrubszymi pokładami sadzy.

Narzędzia pomocnicze

Kominiarze dysponują całym zestawem przyrządów pomocniczych przydatnych podczas pracy w kominie. Linki i kołowrotki służą przede wszystkim do mocowania narzędzi oraz umożliwiają dostęp do przewodów kominowych. Są najbardziej wszechstronnym akcesorium. Skrobaki, grace i worki służą do wydobywania sadzy. To proste narzędzia, jednak niezbędne podczas czyszczenia komina. W sklepie kominiarskim znajdziemy ich wiele odmian, tak, aby każdy mógł wybrać najbardziej przydatne do danego zlecenia. Lusterka kominiarskie to podstawowe narzędzie inspekcyjne, dziś często zastępowane kamerami. Niezbędny jest również klucz kominiarski, który dzięki różnym rodzajom gwintów pomaga dostać się do przewodów kominowych.

Każdy sklep kominiarski oferuje również specjalne torby do przechowywania narzędzi. Choć jest to akcesorium dość różnorodne, to ważnym jego aspektem jest solidność wykonania. Najczęstszym materiałem z którego są wytwarzane jest więc gruba skóra.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal s.c.