Skip to content Skip to footer

Czy na cynie można zarobić?

Cyna od bardzo wielu lat jest cennym materiałem, dlatego też wydobywano ją z olbrzymią intensywnością. Niestety jej złoża są obecnie na wyczerpaniu, dlatego też skup cyny cieszy się dużym zainteresowaniem. Według najnowszych danych złoża cyny mogą się wyczerpać nawet w 2026 roku. Z powodu dużego niedoboru wiele firm recyklingowych jest zainteresowanych skupem tego niesamowitego metalu.

Skup cyny lutowniczej – co trzeba wiedzieć?

Współczesny świat opiera się w dużej mierze na elektronice. Jak powszechnie wiadomo poszczególne podzespoły trzeba ze sobą połączyć. Między innymi dlatego też przez wiele lat obok lutownicy można było znaleźć cynę. Jej szerokie zastosowanie wynikało w dużej mierze z niskiej temperatury topnienia. Niestety w wyniku lutowania cyna jest błyskawicznie zużywana. Jeszcze kilkanaście lat temu z cyny produkowano nawet żołnierzyki dla dzieci. W dzisiejszych czasach cyna cena jest bardzo wysoka, dlatego też warto skorzystać z oferty skupów.

Czym tak naprawdę jest cyna lutowana?

Stopiona cyna z wieloma innymi metalami tworzy lutowie. Mowa tutaj o specjalnym spoiwie z dość niską temperaturą topnienia, które może pochwalić się właściwościami idealnego przewodnika. Cyna lutowana jak sama nazwa wskazuje służy do lutowania na płytach drukowanych odpowiednich podzespołów elektronicznych. W chwili obecnej stosowane są luty ołowiowe i bezołowiowe. To właśnie te drugie są stopami cyny ze srebrem albo miedzią. Skupy zainteresowane są oczywiście cyną lutowniczą ze srebrem, ołowiem i miedzią. Obecnie cyna cena kształtuje się na poziomie od 47,00 do 63,00 zł/kg brutto.

Nie tylko cyna

Skupy metali kolorowych zainteresowane są oczywiście nie tylko cyną, ale również wieloma innymi metalami. W ostatnim czasie w górę poszła cena niklu, dlatego też surowiec ten cieszy się dużym zainteresowaniem. Nikiel wykorzystywany jest na szeroką skalę do produkcji stali nierdzewnej, żarowytrzymałej i stali żaroodpornej. Nikiel odgrywa bardzo ważną rolę również w przemyśle samochodowym, jubilerskim, energetycznym i odlewniczym. Warto wspomnieć o tym, że największymi producentami niklu jest Rosja, Filipiny i Indonezja. Aktualna cena niklu wynosi około 41,00 zł / kg. Mowa tutaj oczywiście o niklu katodowym. Odwiedzając skupy warto zawsze sprawdzać aktualne ceny rynkowe zwłaszcza, że wahają się one dość często.

Leave a comment