Skip to content Skip to footer

Leasing sprzętu komputerowego – prosty sposób na duże oszczędności w małej firmie

Zakup odpowiedniego sprzętu komputerowego w związku z ogromną szybkością rozwoju branży IT nie zawsze jest dobrym pomysłem. Sprzęt, który po kilku latach świetnie będzie się sprawował w domu, w firmie może nie radzić sobie ze specjalistycznym oprogramowaniem wymagającym dużej mocy obliczeniowej. W tej sytuacji rozwiązaniem godnym uwagi jest leasing sprzętu komputerowego. Warto przyjrzeć się bliżej temu rozwiązaniu.

Leasing – podstawowe zasady i różnice pomiędzy leasingiem a kredytem

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przedsiębiorca w tradycyjny sposób sfinansował swoje potrzeby. Kredyt w banku często jest doskonałym rozwiązaniem, które sprawia, że biznesmen staje się właścicielem zakupionego oprogramowania i sprzętu od razu, a jego zobowiązaniem są comiesięczne raty. Jak wspomnieliśmy na początku, w związku z szybkim starzeniem się komputerów, nie zawsze bycie właścicielem oprogramowania i sprzętu jest dla nas opłacalne. Leasing leasingowi nie równy. Tutaj należy jeszcze zrozumieć różnice jakie występują pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym. Leasing operacyjny jest bardzo popularny wśród mniejszych przedsiębiorców, gdyż opłata wstępna, raty leasingowe a także opłata za wykup pozwalają na zmniejszenie podstawy podatku dochodowego. Natomiast w leasingu finansowym leasingobiorca staje się właścicielem leasingowanego przedmiotu, co sprawia, że do kosztów można doliczyć tylko część odsetkową raty leasingowej oraz jest zobligowany do opłacenia podatku VAT wraz z pierwszą ratą. Przedmiot leasingu staje się własnością leasingobiorcy po opłaceniu ostatniej raty.

Leasing oprogramowania i leasing na sprzęt komputerowy

To rozwiązanie sprawia, że szybko i łatwo uzyskujemy możliwość pracy na dobrym sprzęcie z najnowszym softem. Popisanie umowy leasingowej odbywa się przy minimum formalności. Często do wniosku wystarczy NIP, REGON oraz wpis o działalności do Centralnej Ewidencji. Leasing na sprzęt komputerowy jest doskonałym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy chcą mieć stale dostęp do najnowszych rozwiązań. Ogromną zaletą jest fakt, że umowę leasingową można zawrzeć nawet tylko na 18 miesięcy. Oznacza to, że już po niecałych dwóch latach możemy wymienić nasz sprzęt na nowszy, szybszy i wydajniejszy. Leasing oprogramowania jest również jak najbardziej możliwy i opłacalny. Prowadzenie firmy to nie tylko specjalistyczne oprogramowanie charakterystyczne dla naszej branży, ale również mnóstwo programów do zarządzania i rozliczania czasu pracy naszych podwładnych.

Podsumowanie

Leasing sprzętu komputerowego sprawdzi się nawet w stabilnie działających firmach, które po prostu chcą mieć dostęp do najnowszego i niezawodnego sprzętu. W przypadku małych i młodych firm może to być sposób na znaczące obniżenie miesięcznych kosztów prowadzenia działalności, co w początkowym okresie rozwoju może zdecydować o przetrwaniu firmy.

Leave a comment