Ile zarabia opiekunka do dziecka?

Praca opiekunki do dziecka jest bardzo odpowiedzialna i wymagająca. Nianie na ogół nie pracują na umowach, nie mają ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego, chociaż niektóre rodziny korzystają z umowy uaktywniającej. Jednak to cały czas rzadkość.

Ile należy płacić za opiekę nad dziećmi?

Przed ustaleniem wynagrodzenie opiekunki, dobrze najpierw dowiedzieć się, jakie stawki obowiązują w okolicy. Najłatwiej sprawdzić to w internecie.

Na Fejsbuku działa kilka grup dla opiekunek szukających pracy i rodzin potrzebujących wsparcia w opiece nad dziećmi.Tam można znaleźć wszystkie potrzebne informacje o płacach, wymaganiach i możliwościach zatrudnienia.

Co wziąć pod uwagę przy ustalaniu stawki za opiekę nad dziećmi?

To, ile zarabia opiekunka do dziecka, zależy w dużej mierze od doświadczenia, liczby dzieci, lokalizacji.Opieka nad młodszym bratem lub siostrą niekoniecznie liczy się jako „lata doświadczenia”. Kompetentna opiekunka to taka, która faktycznie wykonywała prace związane z opieką nad dziećmi dla osób spoza rodziny.Jeżeli opieka ma obejmować więcej niż jedno dziecko, należy się spodziewać, że stawka będzie wyższa.W dużych miastach, gdzie są wyższe koszty utrzymania, płaci się więcej niż w małych miejscowościach lub na wsi.

O wynagrodzeniu dla opiekunki mogą również decydować inne czynniki. Jeżeli opieka obejmuje noc, honorarium jest zwyczajowo wyższe. Obowiązki opiekunki nie kończą się, gdy dzieci są w łóżku, chociaż nie musi planować zajęć, gotować obiadów ani nadzorować terminów zabaw i prac domowych, ale cały czas czuwa i odpowiada za bezpieczeństwo swoich podopiecznych.

Niemowlęta i dzieci specjalnej troski wymagają więcej opieki i dodatkowych obowiązków, co powinno mieć wpływ na wynagrodzenie. W takich przypadkach należy zatrudniać osoby wykwalifikowane i przeszkolone. Kursy, szkolenia, umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, studia pedagogiczne – to wszystko dodatkowe umiejętności, które są bardzo cenne i znacznie wpływają na to, ile zarabiają opiekunki do dzieci.

Dodatkowe obowiązki w zakresie opieki nad dziećmi

Niektóre rodziny płacą więcej za opiekunkę, która gotuje, robi pranie i wozi dzieci na różne zajęcia.

Jeżeli rodzina jest obcojęzyczna i wymaga znajomości języka obcego, to też ma wpływ na wysokość honorarium.

W miastach takich jak np. Warszawa minimalna kwota za godzinę pracy to 15 zł. Jeżeli opiekunka pracuje na cały etat, to może zarobić około 3000 zł – 4000 zł.

Stawki za godzinę w małych miejscowościach zaczynają się od 10 zł, a miesięczna pensja to maksymalnie 2000 zł – 2500 zł.