Skip to content Skip to footer

Rodzaje dystrybutorów wody

Dystrybutory wody to urządzenia, które odprowadzają wodę. Na rynku dostępnych jest kilka różnych tego typu sprzętów. Różnią się one zarówno sposobem dozowania wody, jak i konstrukcją.

Naścienne dystrybutory

Typ naścienny jest podłączony do sieci wodociągowej budynku oraz źródła energii elektrycznej, aby uruchomić agregat chłodniczy do chłodzenia wody przychodzącej oraz system usuwania odpadów budynku, w celu zadysponowania niewykorzystanej wody.

W standardowym naściennym dystrybutorze wody jest ona dostarczana przez obrócenie lub naciśnięcie przycisku na zaworze sprężynowym umieszczonym na górze urządzenia, który po wyłączeniu odłącza dostęp. Niektóre urządzenia oferują również duży przycisk z przodu lub z boku.

Nowsze maszyny mogą nie mieć przycisku. Zamiast tego posiadają czujnik, który wykrywa, kiedy ktoś jest blisko i wówczas aktywuje wodę. Jest ona dostarczana w strumieniu, który sięga do góry, umożliwiając użytkownikowi wypicie bezpośrednie. Urządzenia te zazwyczaj dozują wodę bezpośrednio z miejskiej sieci wodociągowej, bez obróbki lub filtracji.

Dozownik wody

Najczęstszymi dystrybutorami wody są te, które mają butelkę na górze. Taki dozownik wody eliminuje konieczność podnoszenia ciężkich pojemników. Zamiast tego butelkę wody umieszcza się na spodzie dozownika.

Istnieją również mniejsze wersje dystrybutorów wody, w których dozownik może być umieszczony bezpośrednio na górze stołu, aby służyć mniejszej liczbie osób. Dystrybutory wody można bezpośrednio podłączyć do wewnętrznego źródła wody, w celu ciągłego dozowania gorącej i zimnej wody pitnej.

Na rynku dostępne są także modele, które wykorzystują kilku litrowe butelki. Posiadają one pompy powietrzne, dzięki czemu mogą przetransportować wodę do komory chłodzącej. Nowym zjawiskiem na rynku są urządzenia podłączone do sieci i zapewniające natychmiastowy dopływ nie tylko zimnej wody, ale również ciepłej lub wrzącej.

Instalacja butelki

Aby zainstalować butelkę w dystrybutorze wody, należy umieścić ją dołem do dozownika. Sonda przesuwa korek butelki i umożliwia przepływ wody do wnętrza zbiornika. Systemy zasilane grawitacyjnie pozwalają na dozowanie wody w kontrolowany sposób.

Maszyny te dostępne są w różnych rozmiarach i różnią się od zwykłych dystrybutorów, przeznaczonych do sporadycznych zastosowań. Wielkość butelki różni się w zależności od rozmiaru urządzenia, a większe wersje używają nawet kilkunastu-litrowych butelek.

Gdy pojemnik na wodę jest pusty, jest podnoszony z górnej części dozownika i automatycznie uszczelniany, aby zapobiec wyciekowi nadmiaru wody z butelki.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Yazamco